radyobir
radyobir

"2014'te yapmadığımızı yapmaya hazırız"

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan Başkan Biden'ın Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin'le video konferans yöntemiyle yaptığı görüşmeye ilişkin ayrıntılı açıklama yaptı. Sullivan, Rusya'nın Kırım'ı 2014'te ilhak etmesinin hatırlatıldığı bir soru üzerine, "O zaman yapmadıklarımızı şimdi yapmaya hazırız" dedi.

08 Aralık 2021 10:24 | Güncelleme :08 Aralık 2021 10:56 | Kategori: ABD

Beyaz Saray’ın günlük basın toplantısı öncesinde görüşmeye ilişkin bilgi veren Jake Sullivan, Biden’ın Putin’e Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi halinde, "ABD ve Avrupalı müttefiklerinin güçlü ekonomik adımlarla karşılık vereceğini; Ukrayna’ya halihazırda sağlanan savunma malzemelerinin daha fazlasının verileceğini ve NATO’nun doğu kanadının güçlendirileceğini söylediğini” belirtti.

Sullivan, Başkan Biden’ın Putin’e bunların dışında bir diğer seçeneğin de gerilimin azaltılması ve diplomasi olduğu mesajını verdiğini kaydetti.

Ulusal Güvenlik Danışmanı Sullivan, Soğuk Savaş’ın zirve yaptığı dönemde bunu iki ülkenin başardığını, bu kez de gerilimin azaltılması bağlamında hareket edilirse bunun yapılmaması için bir sebep olmadığını söyledi.

Jake Sullivan, Biden-Putin görüşmesinin tehditkar bir tavır içinde geçmediğini ancak Başkan Biden’ın ABD’nin nerede durduğu konusunda net konuştuğunu belirtti.

Basın toplantısında söz alan bir gazeteci Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan’a Rusya’nın 2014 yılındaki Kırım’ı ilhakını hatırlatarak, o dönem yaptırımların Rusya’yı Kırım’ı işgal etmekten caydıramadığını söyledi ve bu kez uygulanması olası ekonomik yaptırımların öncekilerden nasıl ve neden farklı olduğunu sordu.

Jake Sullivan soruyu, "Başkan Biden’ın Cumhurbaşkanı Putin’in gözünün içine bakıp kendisine söylediği gibi, ben de sizin gözlerinize bakıp şunu söyleyebilirim: 2014’te yapmadığımız şeyleri şimdi yapmaya hazırız” sözleriyle yanıtladı.

Reuters haber ajansına bilgi veren ABD Kongresi’nden bir kaynak, Amerikalı yetkililerin Kongre üyelerine Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi halinde, Almanya ile Kuzey Akımı-2 boru hattının kapatılması konusunda anlaşmaya vardıklarını belirttiğini aktardı.

Konu Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan’a da soruldu. Almanya’da hem eski hem de yeni hükümetle bu konuda yoğun görüş alışverişi içinde olduklarını belirten Jake Sullivan, "Şu anda Kuzey Akım-2 hattından gaz akmıyor. Yani bu boru hattı şu anda faaliyette değil. Bu nedenle boru hattı Putin için değil daha ziyade batı için bir baskı gücü. Çünkü Putin bu boru hattından gazın aktığını görmek istiyorsa, Ukrayna’yı işgal etme riskini almak istemeyebilir” diye konuştu.

"Putin’in henüz işgal konusunda karar verdiğini düşünmüyoruz”

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Sullivan, Putin’in Ukrayna’yı işgal konusunda bir karara vardığını düşünmediklerini söyledi.

Sullivan, Avrupalı müttefiklerle temel amacın Rusya’nın Ukrayna’yı işgalini caydırmak olduğunu belirtti.

ABD’nin tüm olasılıklara hazır olacağını kaydeden Jake Sullivan, Başkan Biden’ın Perşembe günü Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski ile görüşeceğini söyledi.

Sitemiz yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
YUKARI