"Avrupa üçlüsünün açıklaması nükleer görüşmeleri bozabilir"

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasır Kanani Çafi, Tahran'ın İran nükleer anlaşmasıyla ilgili duruşunu eleştiren Avrupa Üçlüsü'nün Viyana'daki görüşmeleri bozma yönünde adım attığını belirtti.

11 Eylül 2022 07:51 | Güncelleme :11 Eylül 2022 08:54 | Kategori: Avrupa

Almanya, Fransa ve İngiltere’nin "patavatsız açıklamalarıyla” İsrail’in yolundan gittiğini ve görüşmeleri bozma yönünde adım attığını söyleyen Çafi, Avrupa Üçlüsü’nün, bu pozisyonu almaya devam ederse sonuçların sorumluluğunu üstlenmesi gerektiğini kaydetti.

Tahran’ın halâ anlaşmayı imzalamaya hazır olduğunun altını çizen İranlı diplomat, "gereken irade olursa” ve taraflar dış baskıdan vazgeçerse anlaşmanın hızlıca yapılabileceğini savundu.

Daha önce Almanya, Fransa ve İngiltere, Tahran’ın nükleer anlaşmayla ilgili duruşunun anlaşmanın canlandırılması olasılığını tehditle karşı karşıya bıraktığını açıklamışlardı.

Ortak açıklamada, İran’ın nükleer programını geliştirmeye devam ettiği ve sivil amaçların "çok dışına” çıktığı kaydedilmişti.

Sitemiz yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
YUKARI