radyobir
radyobir

"Carmen", 15 yıl sonra yeniden Atatürk Kültür Merkezi'nde

İstanbul Devlet Opera ve Balesi'nin sahneleyeceği Carmen Operası, Beyoğlu Kültür Yolu Festivali kapsamında, 1 Ekim 2022 Cumartesi akşamı, Atatürk Kültür Merkezi'nde sanatseverlerle buluşacak.

27 Eylül 2022 02:23 | Güncelleme :27 Eylül 2022 08:59 | Kategori: Kültür & Sanat

Dünyanın en popüler operalarından olan ve dünya genelinde en çok sahnelenen  eserlerin  başında gelen, bestesi  Fransız besteci Georges Bizet'nin "Carmen”in librettosu Prosper Mérimée’nin aynı isimli kısa romanından yola çıkılarak Ludovic Halévy ve Henri Meilhac tarafından kaleme alınmış.İlk kez 1875 yılında Paris’de sahnelendiğinde sert eleştirilerle karşılaşan Carmen operası, ne yazık ki Bizet’nin  ölümünden sonra, muhteşem bir başarısı yakalamış ve dünya repertuarlarının vazgeçilmezleri arasına girmiştir.

İtalyan rejisör Vincenzo Grisostomi Travaglini’nin sahneye koyduğu Carmen operasında orkestrayı Zdravko Lazarov yönetecek.Dekor tasarımı Zeki Sarayoğlu’na, kostüm tasarımı Ayşegül Alev ve Gizem Betil’e, koreografisi Ayşem Sunal Savaşkurt'a, ışık tasarımı Giovanni Pirandello’ya ve dramaturjisi Ravivaddhana Monipong Sisowath'a ait olan eserin koro şefliğini Paolo Villa, çocuk korosu şefliğini ise Sercan Gazeroğlu üstleniyor.Operanın öyküsü şöyle: Olay 1830 yıllarında İspanya’nın Sevilla şehrinde geçer. Eserin baş kahramanı  güzel, ateşli ve herkesin aklını kolayca başından alan ve bir tütün fabrikasında işçi olarak çalışan çingene genç kız Carmen'dir.Carmen, asker Don José’den çok etkilenir ve onu da kendine aşık ederek ait olduğu saygın hayattan koparıp kendisiyle beraber dağlarda yaşamaya ikna eder. Ancak bir süre sonra Carmen’in aşkı bitmiştir ve hayatına yeni biri girmiştir. Don José’nin ise onun için bunca sıkıntıyı göze aldığı kadını kolayca bırakmaya hiç niyeti yoktur…Nesrin Gönüldağ’ın "Carmen” rolü ile sahnede olacağı gecede "Don José’ rolüne Ali Murat Erengül,” Escamillo” rolüne ise Caner Akgün hayat verecek. Ayrıca Micaëla rolünde Ayten Telek,  Zuniga rolünde Mithat Karakelle; Moralès rolünde Şahin Dedemen, Frasquita rolünde Sevim Ateş; Mercédès rolünde Ceren Şahin; Le Dancaïre rolünde Alp Köksal; Le  Remendado rolünde  Çağrı Köktekin sahnede olacak.  Konser biletleri www.biletinial.com ve İstanbul Devlet Opera ve Balesi gişelerinden alınabilir.

Sitemiz yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
YUKARI