"Faust" yeniden Süreyya Operası'nda

Alman yazar J. W. Goethe'nin aynı adlı eserinden Fransız besteci Charles-François Gounod'un başyapıtı "Faust" operası, İstanbul Devlet Opera ve Balesi tarafından sahneleniyor.

10 Ocak 2020 04:39 | Güncelleme :10 Ocak 2020 17:26 | Kategori: Kültür & Sanat

Goethe’nin edebiyat, politika ve doğa bilimleri üzerine yazdığı tüm eserlerinin bir özeti olarak kabul edilen "Faust”un librettosu Gounod’nun her zaman birlikte çalıştığı Jules Paul Barbier ile Michel Florentin Carré’ye ait.  Recep Ayyılmaz’ın sahneye koyduğu eserin  orkestra şefi Zdravko Lazarov. Koro Şefi,  Aydın Karlıbel . Koreografisi Beyhan Murphy’e ait eserin dekor tasarımı  Efter Tunç, kostüm tasarımı Gizem Betil, ışık tasarımı Yakup Çartık’a ait.   Eserde Faust rolünü Erdem Erdoğan ve Hüseyin Likos, Méphistophélès  rolünü Zafer Erdaş, Gökhan Ürben, Marguerite rolünü Ayten Telek, Gülbin Günay, Valentin rolünü Caner Akgün, Alper Göçeri, Siébel rolünü Özge Kalelioğlu ve Deniz  Likos, Wagner rolünü Göktuğ Alpaşar ve Utku Bayburt, Marthe rolünü Neslişah Pekin, Nursel D. Yazgan  dönüşümlü olarak üstleniyor.Konu; İhtiyar Doktor Faust, kasvetli, karanlık odasında gençliğinin özlemini duymaktadır: Dua da etse derdine çare bulacağından emin değildir. Bu nedenle şeytanı çağırmaya karar verir. Şeytan Méphistophélès yüzünde alaycı gülümseyişiyle gelir ve Faust’a ne istediğini sorar; "Para mı, ün mü?” Yaşlı doktor Faust ise hiç birini istemez, o sadece gençliğini arzulamaktadır.  Şeytan ona gençliğini verecektir ancak buna karşılık ondan ruhunu ister. Ve Méphistophélès kozunu oynar.  Aniden güzel bir kız hayali belirir, bu Marguerite’dir. Marguerite’i gören Faust heyecanla pazarlığı kabul eder. Böylece olaylar gelişir ve Faust genç bir delikanlı olarak kaderini Şeytan Méphistophélès’in ellerine bırakır…

Sürükleyici konusu , dramatik yapısı,  çarpıcı görselliği ile eser, bu sezon da seyircisiyle buluşmaya hazırlanıyor.

Sitemiz yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
YUKARI