radyobir
radyobir

''Finlandiya ve İsveç'in üyeliği için katı zaman sınırı yok''

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın günlük basın toplantısında bakanlık sözcüsü Ned Price'a İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliğiyle ilgili soru yöneltildi. Price, iki ülkenin NATO üyeliği önündeki sorunların çözülmesi için katı bir tarih sınırlaması olmadığını belirtti.

22 Haziran 2022 09:47 | Kategori: ABD

Soruda ABD'nin bu ülkelerin NATO'ya katıldığını görmeyi istediğini her fırsatta dile getirdiği ancak Türkiye'nin gelecek hafta yapılacak NATO zirvesinin bu konudaki anlaşmazlığı gidermek için son tarih olmadığını söylediği hatırlatıldı.

Price, ABD'nin bu konuda katı bir tarih sınırlaması olmadığını belirtti. Savaş nedeniyle iki ülkenin NATO üyeliğinin hızla sonuçlanmasını arzu ettiklerini belirten Price ancak bunun tüm NATO müttefiklerinin rızasıyla olacağını kaydetti. Finlandiyalı, İsveçli ve Türk yetkililerin üçlü ve ikili görüşmeler yürüttüklerini söyleyen Price, taraflardan görüşmelerin yapıcı olduğu ve devam ettiği mesajlarını aldıklarını hatırlattı.

Price, ''Bu görüşmelerin tarafı değiliz ancak ortaklarımız Finlandiya ve İsveç'e destek sunuyoruz. Ayrıca konuyu Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve diğer Türk yetkililerle kapsamlı şekilde tartışma imkanımız oldu'' dedi.

İsveç ve Finlandiya, Rusya'nın Ukrayna'yı işgali sonrası NATO’ya katılmak için geçen ay resmi başvuru yapmıştı. Ancak iki ülkenin başvuruları, Türkiye'nin muhalefetiyle karşılaştı.

Türkiye, İsveçli yetkililerin Kürt militanlara ve diğer terör gruplarına destek verdiğini savunuyor. Ankara ayrıca, 2019’da Suriye'nin kuzeyine askeri operasyon başlattığı sırada Türkiye'ye silah ihracatını durdurduğu için İsveç’in üyeliğine sıcak bakmıyor.

NATO üyeleri Madrid'de 28-30 Haziran tarihlerinde yapılacak NATO zirvesinin Finlandiya ile İsveç'in NATO'ya katılımı konusunda Türkiye ile yaşanan sorunun çözümüne sahne olmasını umuyor. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg zirve öncesinde Washington, İsveç, Finlandiya ve Hollanda'ya giderek mekik diplomasi yürüttü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise iki ülkenin net adımlar atmaması halinde Türkiye'nin duruşunda değişiklik olmayacağı mesajını veriyor.

Sitemiz yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
YUKARI