'Gizli kayıt delil kabul edilebilir'

'Gizli ses ya da görüntü kaydı, delil mi yoksa hukuka aykırı mı?' tartışması yeniden alevlendi. Yargıtay'ın eşinin hakaret ve tehditlerini kaydeden bir kadının talebiyle ilgili aldığı 'hukuka uygunluk' kararı tartışma konusu oldu. Hukukçulara göre, bu karar emsal olmaz ama özel koşullarda gizli kayıt delil kabul edilebilir.

06 Eylül 2017 08:49 | Kategori: Hukuk ve Yargı

Yargıtay 18. Ceza Dairesi'nin Haziran 2016'da aldığı bir karar gün ışığına çıkt. 2013'te Manisa'da bir kadın eşinin hakaret ve tehdit içeren sözlerini cep telefonuyla kaydetti. Yerel mahkeme hukuka aykırı elde edildiğini belirterek bunun delil kabul edilemeyeceğini söyledi. Yargıtay kararı bozdu. Kararda 'ani gelişen durumlarda' yetkili makama başvurma olanağı bulunmayan durumlarda kaydın hukuka uygun olduğu ifade edildi.

'DÜŞÜNCE SUÇUNDA KULLANMAK DOĞRU DEĞİL'

NTV'nin haberine göre, avukat Prof. Dr. Ersan Şen karara destek veren hukukçulardan. Şen, "Somut olayda zorda kalma hali olmalı ikincisi başka türlü ispat edememen önemli bir üçüncüsü de bunu kurgulamaman lazım. Tezgahlamaman lazım. 'Tehdit etti, hakaret etti, şantajda bulundu…' Bunun adli tıptan alınacak raporu yoktur, bunu ispat edemezsiniz. Bunun yegane ispatı kamera ses ya da tanıklardır. Ama düşünce açıklaması dediğimiz mevzuda insanların birbirine 'Sen düşünce suçu işledin, sen küfrettin' gibi ona vardıracak şekilde kullanmak doğru değildir" dedi.

'ÖNÜNÜ ALAMAZSINIZ'

Avukat Ali Rıza Dizdar'a göre de bu karar bağlayıcı değil. Dizdar, "Her dosya kendine özgüdür her delil kendine özgüdür. Bu iş genel hüküm gibi alınırsa mafya da girer işin içine boşanma davaları da, icra davalarıda da, sigorta davaları da… Bunun önünü alamazsınız" dedi.

Sitemiz yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
YUKARI