"Kosova'daki gücümüzün sayısını artırabiliriz"

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Kosova ve Sırbistan arasındaki gerginliklerin artması durumunda NATO'nun Kosova'daki Barış Gücü'nün asker sayısını arttıracağını söyledi.

18 Ağustos 2022 08:46 | Kategori: Avrupa

rüksel'de Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç ile yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında Stoltenberg, "Bugünlerde, önemli bir misyonumuz olan Kosova’da 4 bin civarında askerden oluşan bir askeri varlığımız var" dedi.

Stoltenberg, "Gerekirse güçlerimizi hareket ettireceğiz, gerektiği yere konuşlandıracağız ve varlığımızı arttıracağız. Ülkenin kuzeyindeki varlığımızı zaten artırdık. Daha fazlasını yapmaya hazırız" dedi.

Sırbistan ile Kosova arasındaki gerginlik, Kosova hükümetinin ülkenin kuzeyinde yaşayan Sırplar’a Priştine’den verilen araba plakalarını kullanma zorunluluğu getireceğini açıklamasıyla bu ay alevlenmişti.

ABD ve Avrupa Birliği'nin araya girmesiyle Kosova Başbakanı Albin Kurti'nin plaka kuralını 1 Eylül'e ertelemesi ve NATO barış güçlerinin Sırplar tarafından kurulan barikatların kaldırılmasını sağlaması sonrasında durum sakinleşti.

Ancak Vuçiç, bugünkü basın toplantısında Kurti ile yarın yapacağı görüşmelerin zor olacağını çünkü iki tarafın neredeyse her konuda anlaşmazlık yaşadığını söyledi.

Yarınki görüşmelerde Avrupa Birliği kolaylaştırıcılık rolü üstlenecek.

Kosova, Belgrad yönetimine karşı başlattığı gerilla ayaklanmasından neredeyse on yıl sonra, 2008’de Sırbistan'dan bağımsızlığını kazandı.

Yasal olarak Kosova'yı hala topraklarının ayrılmaz bir parçası olarak gören Sırbistan, güneyindeki ülkede gerginlik ve çatışmayı körüklediğini reddediyor. Belgrad ayrıca Priştine'yi azınlık Sırplar’ın haklarını çiğnemekle suçluyor.

Etnik Sırplar, yüzde 90'ı etnik Arnavut olan Kosova'nın 1,8 milyonluk nüfusunun yüzde 5'ini oluşturuyor.

Vuçiç, Sırbistan'ın durumun tırmanmasını önlemek istediğini, ancak Kosova'yı Sırp toprağı olarak gören ve artık "teröre katlanamayan yeni bir genç nesil" olduğunu anlamanın önemli olduğunu söyledi. 

Sitemiz yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
YUKARI