"Ruslarla Türkler İdlib'de çatışmaya çok yaklaştı"

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) sözcüsü Jonathan Hoffman, İdlib'deki artan gerilimle ilgili, "Ruslar ve Türkler'in bölgede daha kapsamlı bir çatışmaya girmeye çok yaklaştığını görüyoruz" dedi.

20 Şubat 2020 08:39 | Kategori: Dünya

Pentagon’da düzenlediği basın brifinginde soruları yanıtlayan Hoffman’a bir gazeteci, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İdlib’e askeri operasyonun an meselesi olduğu yönündeki sözünü hatırlatarak, "Türk muhataplarınızla görüşüyor musunuz? Bölgede Suriye rejiminin ilerlemesine karşı koyacak herhangi bir askeri operasyona destek verecek misiniz? Rusya’ya geri çekilmesi yönünde bir mesaj iletiyor musunuz?” şeklinde bir soru yöneltti.

Erdoğan: 'İdlib İçin Artık Son İkazlarımızı Yapıyoruz'

Suriye’deki duruşlarının değişmediğini, Suriye halkının en iyi çıkarlarına hizmet edecek bir siyasi çözümün olması gerektiğini vurgulayan Hoffman, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esat’ın kendi halkına saldırılarının devam ettiğini, bu saldırılarını şimdi İdlib’e genişlettiğini gördüklerini söyledi. Hoffman açıklamasının devamında, "Ruslar ve Türkler’in bölgede daha kapsamlı bir çatışmaya girmeye çok yaklaştığını görüyoruz. Bundan kaçınmanın bir yolunu bulacaklarını umuyoruz” ifadesini kullandı.

Pentagon sözcüsü Hoffman, uluslararası topluma da, İdlib’e saldırılarını durdurması için Esat’a daha fazla baskı uygulama ve barışçıl bir çözüm bulma yönündeki çağrılarını sürdürdüklerinin altını çizdi.

Trump: 'İdlib Konusunda Erdoğan'la Birlikte Çalışıyoruz'

Hoffman, Amerika’nın İdlib meselesi hakkında taraflarla ne gibi temaslar yürüttüğü konusundaysa ayrıntı vermedi. ABD Başkanı Donald Trump yaptığı son açıklamada, İdlib konusunda bir çözüm bulunması için Cumhurbaşkanı Erdoğan’la birlikte çalıştıklarını söylemişti. Hoffman, Pentagon’un da böyle bir çalışma içerisine girip girmediği sorusuna da net yanıt vermedi, soruyu Beyaz Saray’a yönlendirdi.

Sitemiz yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
YUKARI