radyobir
radyobir

"Türkiye'ye F-16 satmalıyız"

ABD Başkanı Biden NATO Liderler Zirvesi'nin son oturumunun ardından açıklamalarda bulundu. Biden "Türkiye'ye F-16'yı satmalıyız. Ben Aralık ayından bu yana pozisyonumu da çok değiştirmedim. Kongre'nin onayına ihtiyaç var ve alacağımızı da düşünüyorum." dedi.

30 Haziran 2022 17:04 | Güncelleme :30 Haziran 2022 17:07 | Kategori: Dış Politika

​ABD Başkanı Joe Biden NATO Liderler Zirvesi'nin son oturumunun ardından açıklamalarda bulundu.

Biden Türkiye'ye F-16 jetlerinin satışıyla ilgili "Bu F-16 jetlerinin modernizasyonunu çözmemiz gerekiyor. Türkiye'ye F-16'yı satmalıyız. Ben Aralık ayından bu yana pozisyonumu da çok değiştirmedim. Kongre'nin onayına ihtiyaç var ve alacağımızı da düşünüyorum." açıklamasını yaptı.

Gıda krizi ve gaz fiyatlarına değinen Biden "Gaz fiyatlarının ve gıda krizinin ortaya çıkmasının tek nedeni Rusya'dır" dedi.

Biden "Rusya'nın petrol ihracatı ile alakalı sınır getirme kararı aldınız. Bu üst sınırın ABD'deki petrol fiyatlarını aşağı çekebileceğini düşünüyor musunuz?" sorusuna da şu yanıtı verdi;

"Savaş fiyatları yukarı çekti. Tüm dünyadaki sürücüler bu savaşa bu parayı ödemeye daha ne kadar devam edecek? Biz NATO'yu güçlendirmeye devam edeceğiz. Dört bir yanda. Kısa zaman önce de bunu dile getirdim: Dünya'nın Rus petrolü için ödediği fiyata kısıtlama getirmemiz gerekiyor dedim. Şu anda petrolün fiyatı oldukça yüksek. Rusya bu yüksek fiyatlardan satmamalı. Bizim bir mekanizma üzerinde anlaşma yapmamız lazım. Bu sayede de benzinin fiyatını petrolün fiyatını aşağı çekmemiz lazım. Kongre içerisinde de bunu ortaya koydum. Petrol üzerindeki verginin alınmaması gerektiğini söyledim. Elbette eyaletler bu kararı verirse galon başına 1 dolarlık bir düşüş olacak. Gıda krizinin ortaya çıkma sebebi de Rusya'dır. Rusya Ukrayna'nın hububat ihracatına izin vermiyor. Bu yüzden gıda sıkıntısı var. Bunların da hepsinin fiyatlara etkisi var."

Sitemiz yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
YUKARI