15 kişilik minibüste 59 kaçak göçmen yakalandı

Erzincan'ın Üzümlü ilçesinde, yasa dışı yollarla yurda girip koltuk konulması halinde dahi 15 kişi taşıma kapasitesi olan bir minibüs ile kente getirilen 59 kaçak göçmen yakalandı.

31 Ocak 2018 08:53 | Kategori: Polis Adliye

Erzincan'ın Üzümlü ilçesinde, yasa dışı yollarla yurda girip 15 kişi kapasiteli bir minibüs ile yaklaşık 450 kilometrelik yolculukla kente gelen 59 kaçak göçmen ile aracın sürücüsü yakalandı.

İlçedeki Erzincan-Erzurum kara yolunun Meralar mevkisinde yol devriyesi görevi yapan Üzümlü İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri, Mehmet Rahim Y'nin (35) kullandığı ve yük taşımada kullanıldığı için ön kısmının haricinde koltuğu bulunmayan 04 D 1687 plakalı kapalı kasa minibüsün ana yoldan çıkıp köy yoluna girerek kaçmaya başladığını fark etti.

Jandarma ekiplerince takibe alınan minibüsün sürücüsü Mehmet Rahim Y, bir süre sonra aracı yol kenarına bırakarak üzüm bağlarının yer aldığı alana kaçtı. Mehmet Rahim Y, üzüm bağlarında yaşanan kovalamaca sonucu yakalandı.

Bu kişinin yakalanması sonrası terk ettiği araçta inceleme yapmak isteyen jandarma, minibüsün yandaki 2 kapısı ile bagaj kapısını açmak istedi.

Jandarmanın yoğun çabasına rağmen dışarıdan çelik vidalar ile vidalandığı için yan kapılar açılamayınca aracın arkasındaki bagaj kapısının kilidini kırmak zorunda kaldı.

Bagaj kapısı açılınca, koltuk konulması halinde bile en fazla 15 yolcu taşıma kapasitesi olan minibüste bazıları birbirinin üzerinde olan çok sayıda kişi ile karşılaşan jandarma, havasızlıktan bitkin düşen bu kişileri araçtan indirdi.

Tek tek sayılınca 59 kişi oldukları anlaşılan Afganistan, Pakistan ve Bangladeş uyruklu bu kişilerin, kaçak olarak yurda girdikleri anlaşıldı.Minibüsün kapıları dışarıdan vidalanmış

İran üzerinden yurda giren bu kişilerin, Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesinde bindirildikleri minibüs ile yaklaşık 450 kilometre uzaklıktaki Üzümlü ilçesine getirildikleri ve kapasitesinin üzerinde yolcu bindirilen minibüsten düşmemeleri için aracın yandaki iki kapısının, Mehmet Rahim Y. tarafından sekiz santimetre uzunluğundaki çok sayıda çelik vida ile aracın gövdesine sabitlendiği belirlendi.

Böylece bir kazanın önüne geçmek isteyen sürücünün, kapalı kasa araçtaki kaçak göçmenlerin havasız kalmaması için yük taşınan kısmı ile şoför mahalli arasındaki camı çıkartıp şoför mahallinin camı aracılığıyla havalandırma sağlamaya çalıştığı belirlendi.

Minibüste kapasitesinin 4 katı yolcu bulunması sebebiyle yaşanan zorlanmadan dolayı aracın bagaj kapısının da kopmak üzere olduğu tespit edildi.

Üzümlü Belediyesince tahsis edilen otobüs ile İlçe Jandarma Komutanlığına götürülüp çorba ikram edilen kaçak göçmenler, daha sonra Üzümlü İlçe Devlet Hastanesinde sağlık kontrolünden geçirilip haklarında yasal işlem başlatılması için bir spor salonuna götürüldü.

5 kaçak göçmen yolda araçtan inmiş

Afganistanlı kaçak göçmen Ali Sayid (25), AA muhabirine yaptığı açıklamada, zorlu bir yolculuk yaptıklarını ifade ederek, şunları anlattı:

"Ağrı'dan gelip İstanbul'a çalışmak için gitmek istiyoruz. Sürücü hariç, 64 kişi olduğumuz için araca çok zor bindik. Sürücünün vidaladığı kapıları açamadık, yolculuk çok zor oldu, çok sıkıntı yaşadık. Sürücü yolda hiç durmadı, havasızlıktan 'kapıyı aç' diye bağıranlar oldu ama kimse açmadı, bir ihtiyacımız olduğunda da durmadı. Sadece 3-4 saatlik yolun ardından durdu, 5 kişi araçtan indi ardından yeniden kapıları vidalayıp bizi buraya getirdiler, burada da aracın bagaj kapısını güçlükle açan jandarma bizi yakaladı."

Minibüsten jandarmanın bagaj kapısını açmasıyla kurtulduklarını aktaran Sayid, "Jandarma bize çok iyi davrandı, bir sıkıntı yaşatmadı. Bizi götürerek yemek, su, her şey verdi. İran'dan İstanbul'a gitmek için 350 dolar ücret ödedik." dedi.

Minibüs sürücüsü PKK'lı çıktı

Bu arada, sürücü Mehmet Rahim Y'nin "terör örgütü PKK üyesi" olduğu ve kaçakçılık suçundan arandığı tespit edildi.

Mehmet Rahim Y'nin örgüte finans sağlamak için kaçakçılık yapmış olabileceği ve konuya ilişkin soruşturmanın sürdüğü belirtildi.

Sitemiz yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
YUKARI