204 gün sonra Dünya'ya döndü

Uluslararası Uzay İstasyonu'nda (UUİ) 204 gündür görev yapan Rus Soyuz MS 11 kapsülü Kazakistan'a indi.

25 Haziran 2019 11:11 | Kategori: Bilim ve Teknoloji

Rusya Federal Uzay Ajansı (ROSCOSMOS) tarafından yapılan yazılı açıklamada, Rus kozmonot Oleg Kononenko, Kanada Uzay Ajansı (CSA) astronotu David Saint-Jacques ve ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA) astronotu Anne McClain'in içinde bulunduğu uzay aracının başarıyla iniş yaptığı, ekip üyelerinin sağlığının iyi olduğu belirtildi. Açıklamada, ekibin UUİ’de 204 gün kaldığı ve bu sürede çeşitli bilimsel araştırmalar ve denemeler gerçekleştirdiği kaydedildi. Ekibin batarya değiştirmek için iki kez uzay yürüyüşü yaptığı, istasyonun güç sistemleri üzerinde çalıştığı belirtildi.

Soyuz MS 11, geçen yıl 3 Aralık'ta fırlatılmıştı. 

NASA, Roscosmos, ESA, CSA ve Japon Uzay Araştırma Ajansı JAXA'nın ortak işlettiği Uluslararası Uzay İstasyonu'nda uzay araştırmaları ve temel bilim deneyleri yürütülüyor.

Sitemiz yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
YUKARI