39 hedef vuruldu, 70 PKK'lı öldürüldü

23 Nisan resepsiyonunda Hava Kuvvetleri Komutanı'nın "Sincar'a yönelik planımız var" sözleriyle sinyalini vermesinin ardından dün gece Irak sınırlarındaki Sincar Dağı bölgesi ile Suriye sınırlarındaki Karaçok Dağı'nda PKK/YPG hedefleri vuruldu. 20 F-4 ve F-16 uçağının katıldığı harekâtta 39 hedef imha edildi.

26 Nisan 2017 07:03 | Güncelleme :26 Nisan 2017 07:25 | Kategori: TSK

Türk Hava Kuvvetleri’ne bağlı savaş uçakları, Irak’ın kuzeyinde Sincar Dağı bölgesine yerleşen PKK ile Suriye’nin kuzeydoğusunda PYD/YPG’nin önemli karargâhının bulunduğu Karaçok Dağı bölgelerine ilk kez hava harekâtı düzenledi. Genelkurmay Başkanlığı, dün gece saat 02.00’de başlayan ve bir saatten fazla süren hava operasyonunu, saat 05.08’de duyurdu.

Sincara ilk darbe

Yazılı açıklamada harekâtın, "Ülkemizin ve milletimizin birlik, bütünlük ve güvenliğine kasteden terör yuvalarının yok edilmesi maksadıyla, uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarımız kapsamında yapıldığı” vurgulandı. Harekâta Malatya’da konuşlu F-4 2020’ler (Terminatör) ile Diyarbakır’da konuşlu F-16’lardan (Savaşan Şahin) oluşan 20 kadar uçak katıldı. Harekâtta, terör örgütünün Sincar Dağı ve PYD/YPG’nin geçiş ve karargâh olarak kullandığı Karaçok Dağı bölgelerinde 39 hedef lazer güdümlü bombalarla vuruldu. Yetkililer, sivil yerleşim merkezlerinin hedef alınmadığını söylediler. Bir yetkili, "Türkiye, Sincar’ın ‘İkinci bir Kandil’ olmasına izin vermeyeceğini ortaya koymuştur” dedi.

Rusya ve ABD’ye harekât bilgisini, Ankara’da Genelkurmay Başkanlığı askeri ataşelikler üzerinden iletirken, Dışişleri Bakanlığı ise kendi muhataplarına bilgi verdi. ABD’nin geç bildirimden dolayı sitem ettiği de öğrenildi.

ABD KAYGILI

ABD Dışişleri Bakanlığı günlük basın brifinginde, TSK'nın Sincar ve Karaçok bölgelerindeki operasyonlarına ilişkin değerlendirmelerde bulunuldu. 
Dışişleri Bakanlığı Geçici Sözcüsü Mark Toner, bir soru üzerine Türkiye’nin düzenlediği hava harekatından dolayı "derin kaygı” duyduğunu belirtti. 
Türkiye'nin terör örgütü PKK'ya karşı verdiği haklı mücadeleyi anladıklarını ifade eden Toner, "Türkiye’nin Kuzey Irak’ta ve Kuzey Suriye’de bugün düzenlediği hava saldırılarına ilişkin ABD ya da DEAŞ’a karşı koalisyonla yeterli koordinasyon sağlanmamıştır.” dedi.

Toner, düzenlenen hava saldırısı hakkında Türkiye’ye "doğrudan” kaygılarını ilettiklerini söyledi.

Ayrıca Toner, Türkiye’nin terör örgütü DEAŞ’a karşı çok önemli bir partner olduğuna dikkati çekerek bölgedeki savaş alanında "DEAŞ’a karşı baskıyı korumak adına” yakın koordinasyon halinde olunmasının önemli olduğunu vurguladı.

PENTAGON'DAN TSK OPERASYONU AÇIKLAMASI

Öte yandan ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Türkiye’nin operasyonları konusunda ABD ve ABD öncülüğündeki DEAŞ karşıtı koalisyon ile yeterli bir şekilde koordine edilmediği gerekçesiyle "Türkiye’ye kaygılarını dile getirdiklerini" açıkladı.

Gazetecilerin, "Amerikan subaylarının PYD/PKK'lılar ile Türkiye’nin Karaçok bölgesinde vurduğu alanları incelemeye katıldığı" iddialarına yönelik sorusuna Pentagon sözcülerinden Binbaşı Adrian Rankine Galloway, yazılı açıklama ile cevap verdi.

Galloway, söz konusu harekatın DEAŞ karşıtı koalisyon tarafından onaylanmadığını ve DEAŞ’a karşı ittifak ettikleri güçlerin vurulmasına neden olduğunu iddia etti.

PKK terör örgütünün Türkiye’ye karşı teşkil ettiği tehdidin farkında olduklarını ifade eden Binbaşı Galloway, şunları kaydetti:

"Türkiye’nin gün içerisinde kuzey Suriye ve Irak’ta ABD ve daha geniş anlamda DEAŞ karşıtı koalisyon ile yeterince koordinasyon yapmadan gerçekleştirdiği hava saldırıları konusunda son derece kaygılıyız. Kaygılarımızı Türkiye hükümetine ifade ettik. Bu hava saldırıları DEAŞ karşıtı koalisyon tarafından onaylanmadı ve DEAŞ ile mücadelede Kürt Peşmergeler de dahil müttefik kuvvetlerimizin talihsizce hayatını kaybetmesine yol açtı.” 
Sözcü, ABD subaylarının bölgede inceleme yapması konusundaki soruları ise yanıtsız bıraktı.

Türkiye, söz konusu bölgelerde sabaha karşı hava harekatı düzenlemiş ve Genelkurmay Başkanlığı 70 PKK'lı teröristin etkisiz hale getirildiğini açıklamıştı. TSK tarafından düzenlenen hava harekatında, Irak'ın kuzeyindeki Sincar Dağı bölgesinde 40, Suriye'nin kuzeydoğusundaki Karaçok'ta da 30 civarında teröristin etkisiz hale getirildiği kaydedilmişti.

Sitemiz yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
YUKARI