62 kişinin ekmeğiyle oynadı, memuriyetten atıldı...

TCDD'de çok sayıda çalışma arkadaşını FETÖ mensubu olduğu iddiasıyla şikayet edip KHK ile ihraç edilmelerine neden olan Kenan Ülkü'nün memuriyetine 'iftira' suçundan son verildi.

27 Temmuz 2017 11:18 | Kategori: Siyaset

Görev yaptığı TCDD’deki çok sayıda ismi 'FETÖ’ üyesi olduğu iddiasıyla CİMER, BİMER, savcılığa ve TCDD Teftiş Kurulu’na ihbar eden Kenan Ülkü'nün ihbar ettiği isimlerden bir çoğu ihraç edilmesine rağmen memuriyetine 'iftira' suçundan son verdi.

ERDOĞAN'IN ÇAĞRISIYLA İHBAR ETTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 'Tanıdığınız FETÖ’cüleri ifşa edin. Savcılıklara bildirmeniz lazım. Bu bir vatanseverlik borcudur' çağrısı üzerine çalıştığı kurumdaki kişileri ihbar eden vatandaş 'iftira' suçundan ihraç edildi. Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları’nda (TCDD) çalışan Kenan Ülkü, Erdoğan’ın çağrısı üzerine FETÖ’cü olarak değerlendirdiği kişileri Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER), Başbakanlık İletişim Merkezi (BİMER), TCDD Teftiş Kurulu ve savcılığa ihbar etti.

İFTİRA SUÇUNDAN SORUŞTURMA

Ülkü’nün verdiği ihbar dilekçeleri üzerine TCDD Teftiş Kurulu Başkanlığı ve savcılıkça soruşturma başlatıldı. Savcılığın yürüttüğü soruşturma kapsamında şu ana kadar ihbar dilekçesindeki isimlerden 62’si çıkarılan kanun hükmünde kararnameler (KHK) ile ihraç edildi. Diğer isimler hakkındaki soruşturmalar ise halen devam ediyor. Ancak Teftiş Kurulu, savcılığın yaptığı soruşturmalar bitmeden Ülkü hakkında 'iftira' iddiasıyla soruşturma başlattı.

139 KİŞİYİ İHBAR ETTİ

Kurulun başlattığı soruşturma dosyasında, Ülkü’nün ihbar ettiği 139 kişi hakkında hakikate aykırı suçlamalarda bulunduğu, bunlardan sadece 13’ü hakkında bilgi belge sunduğu, diğer 126’sı hakkında ise hiçbir bilgi ve belge sunmadığı belirlendi. Ancak söz konusu 139 isim arasından da ihraç edilenlerin olduğu hatta 692 sayılı son kararnamede, Ülkü’nün sunduğu listeden 3 ismin yer aldığı öğrenildi. Bunlardan TCDD Teftiş Kurulu Başkan Yardımcısı Alpaslan Canöz’ün ByLock kullanıcısı olduğu öne sürüldü.

'HAKİKATE AYKIRI SUÇLAMALAR'

TCDD Teftiş Kurulu, yürütülen soruşturmanın ardından 18 Mayıs 2017’de yapılan toplantı sonucu Ülkü’nün memuriyetine son verilmesine karar verdi. Kararın gerekçesinde ise Ülkü’nün 'hakikate aykırı suçlamalarda bulunduğu' belirlendi. Ayrıca kararda, TCDD Personel Yönetmeliği gereği Ülkü’nün, 126 kez (belge vermediği iddia edildiği kişi sayısı) 'kademe ilerlemesinin durdurulması' cezasıyla cezalandırılması gerektiği, ancak aynı yönetmeliğin, 'Bir olayda aynı cezayı gerektiren çeşitli suçların birleşmesi halinde ceza vermeye yetkili makamlar takdir haklarını kullanarak her suç için ayrı ceza verebilecekleri gibi suçlara karşılık olan cezayı şiddetlendirmek suretiyle bir üst derece cezayı da verebilirler' hükmü uyarınca memuriyetine son verildiği kaydedildi.

İPTALİ İÇİN DAVA AÇTI

Ülkü, Ankara İdare Mahkemesi’ne söz konusu kararın iptali için dava açtı. Ülkü’nün avukatı aracılığıyla mahkemeye verdiği dilekçede, kararın usul ve yasalara aykırı olduğunu iddia ederek, "Bu karar, müvekkilin, TCDD bünyesinde çalışan ve FETÖ’yle bağlantılı olduğunu düşündüğü kişilerin isimlerini CİMER, BİMER, Başsavcılık ve TCDD Teftiş Kurulu Başkanlığına verdiği gerekçesiyle alınmıştır. Bir vatandaş olarak müvekkilin kendine vazife bildiği bu hareketin bu şekilde cezalandırılması anlaşılabilir bir durum değildir. İsimlerini bildirdiği kişiler hakkında, kurum tarafından ufak bir soruşturma dahi yapılmadan, iftira attığı gerekçesiyle müvekkilin kurumla ilişiğinin kesilmesi izaha muhtaç bir davranıştır” ifadeleri yer aldı.

Sitemiz yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
YUKARI