radyobir
radyobir

9 milyon kişi buhar olup uçtu!..

Yıllar önce nüfusunu 60 milyon olarak açıklayan Myanmar'da bugün itibariyle 51 milyon kişinin yaşadığı belirtildi.

01 Eylül 2014 10:19 | Kategori: Dünya

Devlet televizyonunda süpriz bir haber açıkladı. Ülkenin son 30 yılda yaptığı ilk nüfus sayımında Myanmar'ın nüfusu 51 milyon çıktı. 30 yıl önceki nüfus sayımı bilgilerinde ülkede yaşayan 60 milyon kişi olduğu belirtilmişti. Gelen tepkiler üzerine asıl nüfus sayımı sonuçlarının gelecek yıl ilan edileceği açıklandı.
30 Mart'ta başlayan ve Birleşmiş Milletler nüfus fonundan yardım alarak yapılan nüfus sayımı 10 Nisan'da tamamlandı. 
Bir önceki nüfus sayımı 1983 yılında yapılmıştı. Resmi açıklamalara göre 1983 yılındaki nüfus sayımında net bir sayım yerine tahmini bir sayım yapılmış. Merkez Nüfus Sayım Komisyonu şuan ki net rakamın 51,41 milyon olduğunu belirtti.
Birleşmiş Milletler yetkilileri yaptıkları açıklamada sayımın etnik Kachin isyankarlarının olduğu bir kaç bölge ve müslüman azınlığın yaşadığı batıdaki Rakhine bölgesinde yaşayan yaklaşık 800 bin kişinin tam sayımı yapılamadığı ve bu bölgeler için tahmini rakamların kullanıldığı belirtildi.
Rakhine bölgesinde yaşayan müslüman azınlıklar kendilerinin Rohinyalılar olarak anılmalarını da kabul etmediler. Hükümet ise onların yasadışı yollarla Bangladeş'ten Myanmar'a giriş yapmış göçmenler oldukları konusunda ısrarına nüfus sayımı sırasında da dile getirdi.
Ülkenin bir kesminde yaşanan etnik sıkıntılardan dolayı uzun zamandır bir nüfus sayımı gerçekleşmemişti. 2011'de ülkenin sivil anayasaya geçmesi ve askeri sistemin demokrasiye doğru ilerlemesinin bir göstergesi olarak da nüfus sayımı yapılması kararlaştırıldı. Ancak nüfus sayımındaki 9 milyon kişilik kayıp tüm gelişmelerin önüne geçti.

Sitemiz yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
YUKARI