ABD, B. Şeria'daki yerleşip planına karşı çıktı

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Price, İsrail'in Batı Şeria'da 3 binden fazla yeni yerleşim inşa etme planına şiddetle karşı çıktıklarını ifade etti.

28 Ekim 2021 10:09 | Kategori: ABD

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, İsrail yönetiminin Batı Şeria'da yer alan Yahudi yerleşim birimlerine 3 bin 144 yeni konut inşa edilmesine onay vermesine ilişkin açıklamada bulundu.

Price, dün düzenlediği basın toplantısında, "İsrail hükümetinin yarın, çoğu Batı Şeria'nın iç bölgelerinde bulunan binlerce yerleşim birimini genişletme planı konusunda derin endişe duyuyoruz" dedi.

Price, "Gerilimi azaltma ve ve sükuneti tesis etme çabalarına tamamen aykırı olan ve iki devletli çözüm umutlarını zedeleyen bu adıma şiddetle karşı çıkıyoruz" ifadelerini kullandı.

Dün İsrail Savunma Bakanlığı'na bağlı Planlama Komitesi, Batı Şeria'da 3 bin 144 yeni konut inşasını kabul etmişti. Bu, Tel Aviv'in Batı Şeria'da 2007'den bu yana oluşturduğu en geniş çaplı yerleşim planı olarak öne çıkıyor.

Öte yandan İsrail Başbakanı Naftali Bennet, bu ayın başlarında işgal altındaki Golan Tepeleri'nin nüfusunu 4 katına çıkarma niyetleri olduğunu açıklamıştı.

Sitemiz yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
YUKARI