ABD'den kriz yaratacak açıklama

ABD, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) Suriye'de 26 Şubat itibarıyla 30 gün ateşkes öngören karar tasarısının tüm Suriye'yi kapsadığını savundu.

28 Şubat 2018 07:40 | Kategori: Dış Politika

ABD Dışişleri Sözcüsü Heather Nauert, dünkü basın toplantısında, karara imza atan 15 BMGK üyesi ülkeyi saydıktan sonra, "Rusya ateşkes kararına evet oyu vermesine karşın, Esad rejimine desteğini sürdürüyor. Bu, büyük bir sorun. Ateşkes ‘insani yardım’ kapsamında tüm ülkeyi kapsıyor. Yalnızca IŞİD, El Kaide, Nusra Cephesi ve bunlarla ilgili grup ve kişiler ateşkes kapsamı dışında” ifadelerini kullandı.

Nauert, "Türkiye’nin Afrin’e yönelik Zeytin Dalı harekâtının ateşkes kapsamında olup olmadığı” sorusuna ise şu yanıtı verdi: "Türkiye bu mutabakatı iyice ve yeniden okumalı. Karar, 30 gün boyunca Suriye’nin her tarafında ateşkesi öngörüyor. Türkiye’ye, BMGK’nın aldığı ateşkes kararını yeniden okumalarını tavsiye ederiz.”

Başbakan Binali Yıldırım, ateşkes kararının Afrin’i de kapsadığını söyleyen Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a verdiği yanıtta, kararın Doğu Guta ile sınırlı olduğunu belirtmişti. 

Sitemiz yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
YUKARI