ABD'nin ilk siyah savunma bakanı onay aldı

Başkan Joe Biden'ın Savunma Bakanı adayı emekli General Lloyd Austin için nihai onay oylaması, ABD Senatosu'nda Cuma sabahı yapıldı.

23 Ocak 2021 10:02 | Kategori: Dünya

General Austin'in Senato'da aldığı 2'ye karşı 93 oyla Savunma Bakanlığı'nın başına geçmesi kesinleşti. Austin'in adaylığına sadece Biden'ın seçim zaferinin Kongre'de tescillenmesinin engellenmesi girişimine destek veren Cumhuriyetçi Parti Missouri Senatörü Josh Hawley ve Cumhuriyetçi Parti Utah Senatörü Mike Lee karşı çıktı. Senatör Lee, başkanlık seçimi sonucunun tescillenmesinin engellenmesi girişimine katılmamıştı.

ABD Kongresi'nin her iki kanadı Perşembe günü General Austin'in Savunma Bakanı olabilmesi için gereken yasal muafiyeti onaylamıştı. ABD güçlerinin Ortadoğu ve Güney Asya'daki eski komutanı olan General Austin'in ordudan emekli olmasının üzerinden yedi yıldan uzun süre geçmediği için bakanlık koltuğuna oturmadan önce bu muafiyetin onaylanması gerekiyordu.

Austin, ABD Savunma Bakanlığı'nın başına getirilen ilk siyah oldu. West Point Askeri Akademisi mezunu olan 67 yaşındaki Austin, 41 yıllık askeri kariyeri boyunca birçok ırksal engeli aşmayı başardı. Georgia eyaletinde postacı bir babayla ev kadını bir annenin oğlu olarak dünyaya gelen Austin, orduda görev yaptığı yıllarda kamuoyunun gözü önünden uzak kalmayı tercih eden bir askeri lider olarak tanınıyordu.2014 yılına ait bu fotoğrafta o dönemde CENTCOM Komutanı olan General Lloyd Austin, dönemin başkanı Barack Obama ile birlikte CENTCOM komuta merkezinin bulunduğu Florida eyaletinin Tampa kentindeki MacDill Hava Kuvvetleri Üssü'nde görüntülenmiş.

Başkan Biden, Başkan Yardımcısı olduğu 2010-2011 yıllarında Amerika'nın Irak'taki askeri varlığının sonlandırılması çalışmaları sırasında General Austin ile yakın işbirliği yapmıştı. 2013-2016 yıllar arasında ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı'nın (US CENTCOM) başında olan Austin, IŞİD'in Irak ve Suriye'de yenilgiye uğratılması için geliştirilen stratejinin mimarlarından biri olarak biliniyor.

Senato'nun yeni Çoğunluk Lideri Chuck Schumer, Perşembe günü senatörlere hitaben yaptığı konuşmada, "İktidar bir yönetimden diğerine geçerken ülkemizin güvenliğini sağlama görevine ara verilemez ya da bu görevde aksamalar yaşanamaz" dedi. Schumer, İç Güvenlik, Dışişleri ve Maliye Bakanlıkları'nın başına getirilecek adayların hızla onaylanması çağrısında bulunmuştu.

Schumer, "Yabancı düşmanlar bu geçiş sürecini suistimal etmeye çalışacaktır. Amerika'nın askeri politikalarının, istihbarat ve ulusal güvenlik önceliklerinin bu tür personel gecikmeleriyle sekteye uğramasına izin veremeyiz" şeklinde konuştu.

ABD Senatosu’nun eski Büyükelçi William Burns'ün CIA başkanlığı gibi diğer kilit adayların onay sürecinin tamamlanması için de hızla harekete geçmesi bekleniyor.

Austin’in öncelikleri

Emekli General Lloyd Austin de Salı günkü onay oturumunda yaptığı konuşmada Kremlin'e karşı dikkatli olunması gerektiği mesajı verdi ve Rusya'nın "gerilemekte olan" bir güç olmasına rağmen siber alanda "çok büyük hasara yol açabileceğini" vurguladı.

Hem Haines hem de Austin, istihbarat örgütleri ve orduya yeniden güven ve inanç kazandırmak amacıyla bu kurumların iç işleyişlerine odaklanacaklarını kaydetti.

Haines, "Ulusal İstihbarat Direktörü, etkili olmak için gerçekleri konuşmaktan asla kaçınmamalıdır. Asla. Özellikle de gerçekleri söylemenin rahatsızlık verici ya da zor olduğu zamanlarda" dedi.

Austin ise ordu içinde aşırıcılık yanlılığını ve yasadışı davranışları sona erdirmeyi bir öncelik haline getireceğini belirtti.

Austin, "Savunma Bakanlığı'nın görevi Amerika'yı düşmanlarından korumaktır, ama bunu bu düşmanların bazıları kendi içimizde yer aldığı sürece yapamayız" dedi.

"Aşırıcılığın ABD ordusunda yeri yoktur" şeklinde konuşan Austin, "Ordu içinde cinsel saldırıların, ırkçıların ve aşırılık yanlılarının kökünü kazımak, nitelikli ve istekli olan herkesin ülkeye hizmet etme fırsatı yakalayacağı bir ortam oluşturmak için mücadele edeceğim" dedi.

Sitemiz yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
YUKARI