Bahçesini kazdı, Avrupa'nın en büyük dinozor fosilini buldu

Portekiz'de bir evin arka bahçesinde bulunan dinozor fosili, Avrupa'nın en büyüğü olabilir.

28 Ağustos 2022 05:12 | Güncelleme :28 Ağustos 2022 09:59 | Kategori: Avrupa

Sauropod iskeleti, ilk olarak 2017’de ev sahibinin tadilat için bahçesini kazmaya başlamasıyla fark edilmişti.

En büyük dinozor türü ve bugüne kadar karada yaşamış en büyük canlı olan sauropodların uzun kuyruk ve boyunları bulunuyordu.

Dört ayaklı bu canlılar bitkiyle besleniyordu.

Fosilin bulunduğu Pombal kentindeki evde kazı çalışmaları 2017’den bu yana titizlikle devam ediyor.Fosilin geri kalanının topraktan çıkarılması için daha fazla çalışma gerekiyor

Fosil üzerinde birlikte çalışan Portekizli ve İspanyol palaeontologlar, şimdiye kadar bulunan kemik kalıntılarına bakarak dinozorun 12 metre uzunluğunda ve 25 metre uzunluğunda olduğunu tahmin ediyor.Bu dinozor türü Jurassic Park filminde beyaz perdeye böyle yansıtılmıştı

Bu canlının 150 milyon yıl önce öldüğü, yere düştüğü şekilde de korunduğu düşünülüyor.

Lizbon Üniversitesi’nde doktora sonrası araştırma yapan Elisabete Malafaia "Böylesi bir hayvanın tüm kemiklerini bulmak, hele ki orijinal anatomik pozisyonunda bulmak sıra dışı bir durum” diyor.

Sitemiz yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
YUKARI