radyobir
radyobir

Ahıska Türkleri evlerini terkediyor

Slavyansk'ta yaşayan birçok Ahıska Türkü evlerini terk etti. Ahıska Türkleri Temsilcisi Basatov: "Bugüne kadar Slavyansk'ta yaşayan 700'e yakın Ahıska Türkü evlerini terk etmiş durumda" dedi.

30 Mayıs 2014 09:21 | Güncelleme :30 Mayıs 2014 09:34 | Kategori: Kafkaslar


Ukrayna'nın doğusunda hükümet güçleri ile Rusya yanlısı ayrılıkçı gruplar arasındaki çatışmalar nedeniyle bölgede yaşayan 700'e yakın Ahıska Türkü evlerini terk etmek zorunda kaldı.
Ahıska Türkleri Vatan Cemiyeti Donetsk Temsilcisi Nebican Basatov, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bugün taraflar arasında meydana gelen çatışmalarda, Çervoniy Malaçar köyünde yaşayan bir Ahıska Türkünün evinin tamamen kullanılamaz hale geldiğini söyledi.
Basatov, 26 Mayıs'ta da çatışmalarda havan topu mermilerinin Semenevka köyünde yaşayan  Ahıska Türkü iki ailenin evine isabet etmesi sonucunda bu evlerin tamamen yok olduğunu, böylece bugüne kadar Slavyansk'ta yaşayanAhıska Türkü üç ailenin evsiz kaldığını belirtti.
Son dönemde bölgede artan çatışmalardan dolayı vatandaşların evlerin bodrumlarında barındıklarını, bunun da can kaybını önlediğini ifade eden Basatov, Slavyansk'ta yaşayan aralarında kadın, çocuk ve yaşlıların bulunduğu çok sayıda Ahıska Türkünün Donetsk'teki bir camiye sığındıklarını söyledi. Basatov, bu vatandaşların nereye gideceklerini bilemediklerini dile getirdi.
Artık Slavyansk'ta yaşamanın çok tehlikeli olduğunu ve bundan dolayı aralarında Ahıska Türklerinin de bulunduğu çok sayıda kişinin evlerini terk ederek daha güvenli bölgelere gittiğini belirten Basatov, "Bugüne kadar Slavyansk'ta yaşayan 700'e yakın Ahıska Türkü evlerini terk etmiş durumda. Bunların büyük bir kısmı da Herson, Rusya'daki Rostov ve Azerbaycan'a gitti” dedi. 
Basatov, Slavyansk'ta yaşayan birçok Ahıska Türkünün kısıtlı maddi imkanlarından dolayı güvenli yerlere gidemediğini, evlerinin bodrumlarında kaldıklarını kaydetti.
Slavyansk'ta çatışmaların her geçen gün şiddetlendiğine işaret eden Basatov, "Evlerini terk ederek daha güvenli yerlere giden Ahıska Türkleri de en fazla 1-2 ay gittikleri yerlerde kalabilirler. Ondan sonra yine dönmek zorundalar. Buradaki çatışmalar ise yakın zamanda bitecek gibi gözükmüyor. Bu durumda Slavyansk'ta yaşayan Ahıska Türklerine Türkiye'nin sahip çıkmasını ve yardım elini uzatmasını istiyoruz" diye konuştu.

Sitemiz yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
YUKARI