Aileler için casus geliyor!..

Çocuğunuzun okulda arkadaşları ile sorun yaşadığını mı düşünüyorsunuz? Ya da birbirlerine uygun olmayan müstehcen mesajlar gönderdiklerinden mi şüpheleniyorsunuz? Yoksa uyuşturucu mu kullanıyor? Şimdi tüm bu sorulara yanıt bulabileceğiniz bir akıllı telefon uygulaması var.

30 Ocak 2015 11:19 | Kategori: Bilim ve Teknoloji

ABD'de gençlerin yüzde 80'i cep telefonu kullanıyor. Bu telefonların yaklaşık yarısı akıllı telefon, yani internete, oyunlara erişimi olan, kameraları bulunan ve sosyal medyanın kullanıldığı telefonlar.

Bu durum birçok anne babayı endişelendiriyor. Bu endişeler de 'ebeveyn uygulaması' adı verilen akıllı telefon uygulamalarının giderek artmasını sağlıyor. Bu uygulamalar sayesinde ebeveynler çocuklarının internette ne yaptıklarını takip edebiliyor.TeenSafe (Güvenli Gençlik) isimli uygulama ebeveynler için şahsi bir CIA gibi çalışıyor.

Uygulamayı geliştiren şirket ebeveynlerin çocuklarına telefonlarının izlendiğini söylemelerini tavsiye ediyor. Ama uygulama gizli bir şekilde de çalışabiliyor ve çocukların sosyal medyadaki paylaşımlarını ve hatta çok kullanılan mesajlaşma uygulamlarından gönderilen ve de silinen mesajları dahi izleyebiliyor.

Uygulama şu anda ABD, Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda'da çalışabiliyor, yakında İngiltere'de de olacak.

2011 yılında ilk çıktığından bu yana 800 bin kişi uygulamaya kaydolmuş.

Aileler için geliştirilen tek uygulama internet trafiğini gözetleyenler değil. MamaBear isimli uygulama kişinin haberi olmadan çalışmıyor ve uygulamayı kullanan aile üyelerine kişinin trafikte hız limitlerini aşması durumunda bildirim gönderiyor.

Uygulama ayrıca, kişinin aracı önceden belirlenen sınırların dışına çıktığında da bildirim gönderiyor.

Gençlerle köşe kapmaca

Gençler, yetişkinlere göre teknoloji bilgisinde çok daha iyi. Bu casusluk uygulamaları nedeniyle çocuklarla ebeveynleri arasında köşe kapmaca oynanması da mümkün.
Ama uygulamalar bu konuda da hazırlıklı. Çocuğunuz telefonu kapatmaya kalkarsa, siz telefonu sadece anne-babayı arayabilecekleri şekilde kullanılamaz hale getirebiliyorsunuz.

Ya kötüye kullanılırsa?

Bazı kişiler bu uygulamaların eşler ya da çalışanlarına güvensiz patronlar tarafından kötüye kullanılabileceği konusunda uyarıyor.

ABD'li yetkililer de benzer bir endişeyi paylaşıyor. Hatta geçen yıl FBI StealthGenie ismi verilen bir uygulamayı pazarlayan bir adamı yakalayarak 500 bin dolar cezya çarptırdı.

Bu uygulamaların ABD'de kullanımının yasal olmasının iki şartı var. Uygulama, uygulamayı satın alan kişinin ya 18 yaş altı çocuğunu izlemek için, ya da uygulamayı alan kişinin altında çalışan birinin telefonunda çalışanın onayı ile ve kendisine bildirilerek kullanılmak zorunda.

Sitemiz yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
YUKARI