Almatı'da silahlı çatışmalar başladı

Kazakistan'da dün başlayan protesto gösterileri, ülkenin en büyük kenti Almatı'da şiddet eylemleri ve silahlı çatışmalara sahne oldu. Kazakistan İçişleri Bakanlığı, şimdiye dek yaklaşık 300 kişinin yaralandığını duyurdu. Bununla birlikte KGAÖ liderleri, ülkeye barış gücü konuşlandırma kararı aldı.

06 Ocak 2022 08:47 | Kategori: Asya Pasifik

Kazakistan'da doğalgaz zammının ardından başlayan protesto gösterileri, ülkenin en büyük kenti Almatı'da şiddet eylemlerine dönüştü.
Sputnik Kazakistan'ın aktardığına göre kentte silahlı çatışmalar başladı.

Kazakistan İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, güvenlik güçleri ve protestocular arasında yaşanan çatışmalarda, 9 polis ve askerin hayatını kaybettiği ve yaklaşık 300 kişinin yaralandığı belirtildi.

Karmaşanın sürdüğü bazı bölgelerde iş yerleri ve bankalar yağmalandı.

Bununla birlikte güvenlik güçleri, Almatı'da terörle mücadele operasyonu başlattı.

Ayrıca ülkenin başkenti Nur Sultan'da güvenlik birimleri, sokaklarda devriyeye başladı. Ayrıca kente askeri araçlar intikal etti.

KGAÖ liderleri, Kazakistan'a barış gücü gönderme kararı aldı

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü'nün (KGAÖ), Kazakistan Devlet Başkanı Kasım Cömert Tokayev'in konuyla ilgili talebi üzerine Kazakistan'a barış gücü göndermeye karar verdiğini söyledi.

Dış müdahale dahil, Kazakistan’ın ulusal güvenliğine ve egemenliğine yönelik tehditlerin göz önünde bulundurulduğunu belirten Paşinyan, "KGAÖ Kolektif Güvenlik Konseyi, Kolektif Güvenlik Anlaşması’nın 4. maddesi uyarınca Kazakistan’daki durumu normalleştirmek ve istikrara kavuşturmak için KGAÖ’nün kolektif barış gücünü sınırlı bir süre için bu ülkeye göndermeye karar verdi" ifadelerini kullandı.

Rusya parlamentosunun alt kanadı Duma'da Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) Komitesi Başkanı ve Komünist Parti vekili Leonid Kalaşnikov ise yaptığı açıklamada, "Kazakistan'daki KGAÖ güçleri, esas olarak tesislerin ve altyapının güvenliğini sağlamak için kullanılacak" dedi.

Dün Kazakistan Devlet Başkanı Tokayev, ülkede yaşananları dış müdahale olarak değerlendirdiğini, bu nedenle yardım için KGAÖ üyelerine başvurduğunu açıklamıştı.

Ülke genelinde şiddet olayları çıkaran protestocuları 'uluslararası terörist çeteler' olarak nitelendiren Tokayev, "Yurt dışında ciddi eğitimden geçtiler. Kazakistan’a saldırıları, dış müdahale olarak değerlendirilebilir ve değerlendirilmeli de. Bu bağlamda, Kolektif Güvenlik Anlaşması'na dayanarak bugün, Kazakistan’a terör tehdidinin üstesinden gelmesinde yardımcı olmaları için KGAÖ ülke liderlerine başvurdum" demişti.

Kazakistan Dışişleri: Diplomatlar dahil yabancı vatandaşların güvenliğini sağlamaya devam edeceğiz

Kazakistan Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, ülkenin diplomatlar dahil yabancı vatandaşların ve tüm etnik grupların haklarını ve çıkarlarını korumayı sürdüreceği kaydedildi.

Açıklamada, "Kazakistan, yabancı yatırımlarını ve yabancı şirketlerin işletmelerini koruyacak" denildi.

THY, Nur Sultan'a yapacağı seferleri iptal etti

Türk Hava Yolları (THY), Kazakistan'da hükümet karşıtı protestolarda yaşanan şiddet olayları nedeniyle bugünkü İstanbul-Nur Sultan tarifeli seferlerini karşılıklı iptal etti.

Alınan bilgiye göre, 'TK 354' sefer sayılı İstanbul-Nur Sultan tarifeli seferi yapılamadı. THY'nin başkent Nur Sultan'dan İstanbul'a yapacağı dönüş seferi de iptal edildi.

THY'nin dönüş seferi için Nur Sultan'da bulunan 4 kabin ve 2 kokpit görevlisinin bir otelde konakladığı öğrenildi.

THY yetkililerinin, Kazakistan'daki gelişmelere göre seferlerin geleceğiyle ilgili kararı ilerleyen günlerde vereceği belirtildi.

ABD Dışişleri: Şiddet eylemlerini kınıyoruz

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Kazakistan'daki durumu yakından takip ettiklerini, şiddet eylemlerini kınadıklarını ve hem protestoculara hem de hükümete itidal çağrısı yaptıklarını dile getirdi.

Price, düzenlediği basın toplantısında, "ABD, değerli bir ortak olan Kazakistan'daki durumu yakından takip ediyor. Şiddet eylemlerini ve mülklerin tahrip edilmesini kınıyor ve hem yetkililer hem de protestoculara itidal çağrısında bulunuyoruz" ifadelerini kullandı.

Price ayrıca, Washington'un tüm Kazakları anayasal kurumlara, insan haklarına ve internet hizmetinin yeniden sağlanması da dahil olmak üzere medya özgürlüğüne saygı duymaya ve savunmaya çağırdığını söyledi.

Sözcü, ABD'nin tüm tarafları olağanüstü hal için barışçıl bir çözüm bulmaya çağırdığını da sözlerine ekledi.

Rusya Dışişleri'ndan Kazakistan'daki Rus vatandaşlarına çağrı

Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, olağanüstü hal ilan edilen ve sokağa çıkma yasağı uygulanan Kazakistan'da bulunan Rus vatandaşlarına, gıda tedarik edebilecekleri evlerde ve otellerde barınmaları çağrısı yapıldı.

Kazakistan Eğitim Bakanlığı'ndan öğrenci yurtlarındaki güvenlik önlemlerinin genişletilmesi talebi

Kazakistan Eğitim Bakanlığı, kolluk kuvvetlerinden öğrenci yurtlarındaki güvenlik önlemlerini güçlendirmelerini istedi.

Devlet kurumlarının internet siteleri ve TV kanalları tekrar kullanım dışı

Ülkede karmaşa sürerken, Kazak devlet kurumlarının internet siteleri ve televizyon kanalarının tekrar kullanım dışı kaldığı bildirildi.

Uranyum fiyatı yüzde 8 arttı

Dünya uranyum tedarikinin yüzde 40'ını karşılayan Kazakistan'daki iç karışıklık nedeniyle uranyum fiyatlarında yüzde 8'lik artış yaşandı.

Gazeteci Pepe Escobar: Kazakistan'daki karmaşanın sponsoru İngiliz istihbaratı

Ünlü gazeteci ve yorumcu Pepe Escobar, Kazakistan'daki karmaşanın sponsorunun İngiliz istihbaratı MI6 olduğunu öne sürdü.

İddiasını bir istihbarat kaynağına dayandıran Ecobar, "Maydan (Ukrayna'da eski Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç'in azledildiği darbe süreci) yeniden yürürlüğe konuldu. Cenevre'de önümüzdeki hafta yapılacak olan Rusya-ABD görüşmelerinden hemen önce Rusya'ya karşı yeni bir cephe açtılar. Rusya'yı Doğu'da oyalayarak Batı'da geri adım atmaya zorlama niyetindeler" ifadelerini kullandı.

Kazakistan'ın Ankara Büyükelçisi: Manipülatif paylaşımlar yapma zamanı değil

Kazakistan'ın Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekoğlu, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Kazakistan ve Cumhurbaşkanı Tokayev ile ilgili bilgi kirliliği içerisinde bir takım asılsız/manipülatif paylaşımlar yapma zamanı değil, dayanışma çerçevesinde ülkemizin bulunduğu bu zor dönemde kardeş Türk halkının devletimizin yanında olduğunu gösterme zamanı" dedi.

KGAÖ Sekreterliği: Kazakistan, ülkedeki durumun yurt dışında eğitilmiş çetelerin işgali olarak görüldüğünü söylüyor

KGAÖ Sekreterliği, ülkedeki durumla ilgili olarak Kazakistan'dan yapılan yardım başvurusunda, ülkedeki durumun yurt dışında eğitilmiş çetelerin işgali olarak görüldüğünün belirtildiğini duyurdu.

Sekreterliğin internet sitesinden yayınlanan açıklamada, "KGAÖ Sekreterliği, Kazak tarafından yardım başvurusunun alındığını teyit ediyor. Müracaat, bu durumun yurtdışında eğitilmiş çetelerin işgali olarak görüldüğünü söylüyor" ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, "Kolektif Güvenlik Konseyi, ülkedeki durumu istikrara kavuşturmak ve normale döndürmek için Kolektif Barış Gücünü sınırlı bir süre için Kazakistan Cumhuriyeti'ne göndermeye karar verdi" denildi.

Sitemiz yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
YUKARI