"Arap Ali Destanı" İstanbul'dta sahnelendi

Bestesi Ali Hoca'ya, librettosu Havva Tekin'e ait "Arap Ali Destanı" operası, 100 kişinin üzerinde bir ekip ile Kadıköy Süreyya Operası'nda seyircilerle buluştu.

11 Aralık 2021 14:19 | Güncelleme :11 Aralık 2021 14:22 | Kategori: Opera ve Bale

 Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Koordinasyon Merkezi ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ortak prodüksiyonu olan eser,  Aytaç Manizade’nin rejisiyle sahnelendi.

Eserin bestecisi ve aynı zamanda orkestra şefi olan Ali Hoca yönetiminde, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (K.K.T.C. C.S.O) ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Koordinasyon Merkezi            ( K.K.T.C. D.O.B.) sanatçılarına;  Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü ( K.T.B. D.O.B.G.M.) ne bağlı Ankara, İstanbul, Mersin, Antalya ve Samsun DOB orkestra, koro, bale sanatçıları destek verdi.

Eserin dekor ve kostüm tasarımı Özlem Yetkili’ye, Koreografisi Özlem Kuru Kofalı’ya, ışık tasarımı Oğuz Murat Yılmaz’a ait. 

İstanbullu  sanatseverlerden büyük beğeni alan ve dakikalarca ayakta alkışlanan eserin Türkiye turnesi 13 Aralık 2021 Pazartesi akşamı sahnelenecek Ankara temsiliyle son bulacak.

Sitemiz yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
YUKARI