Bel, eklem ağrısı, göz ve cilt ile ilgili şikayetlere dikkat

Bel, eklem ağrısı, göz ve cilt ile ilgili şikayetler de inflamatuvar bağırsak hastalıklarının habercisi olabilir!

18 Mayıs 2018 11:35 | Kategori: Sağlık

En sık olarak Ülseratif kolit veya Crohn hastalığı şeklinde görülen ve kesin olarak sebebi bilinmeyen inflamatuvar bağırsak hastalığı (İBH)’nın belirtileri arasında ishal, dışkıda kan, kramp biçiminde karın ağrısı, hızlı kilo kaybı, ateş yüksekliği ile birlikte, bel, eklem ağrısı, göz ve cilt ile ilgili şikayetler de görülebilmektedir. Hastalık kroniktir ve ömür boyu sürmektedir.1,2

Toplumsal farkındalık yaratmak amacıyla her yıl 19 Mayıs Dünya İnflamatuvar Bağırsak Hastalıkları Günü olarak kabul ediliyor. 19 Mayıs Dünya İnflamatuvar Bağırsak Hastalıkları Farkındalık Günü sebebiyle açıklamada bulunan Acıbadem Fulya Hastanesi Crohn ve Kolit Merkezi Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Hülya Över Hamzaoğlu "İnflamatuvar bağırsak hastalıklarında bağırsak dışı tutulum azımsanmayacak bir oranda %6 ile %47 arasında görülebilmektedir. Bağırsak dışı tutulum diğer organları yani eklem, cilt, göz, karaciğer, pankreas, akciğer gibi pek çok organı içermektedir. En sık görülenler eklem, göz ve cilt bulgularıdır.” diye konuştu.

İnflamatuvar bağırsak hastalığının yaygın olarak 15 ve 35 yaşları arasında görüldüğünü aktaran Prof. Dr. Hamzaoğlu, hastalığın seyrinin vakadan vakaya değişkenlik gösterdiğini söyledi. Crohn hastalığında karın ağrısı, ishal, bitkinlik belirtilerinin; ülseretif kolit hastalığında ise kanlı, sümüksü dışkılama şikayetlerinin belirleyici olduğunu ifade eden Prof. Dr. Hamzaoğlu, şöyle devam etti: "Her iki hastalıkta da halsizlik, kilo kaybı, hafif ateş, karında şişlik, kabızlık, kramp gibi belirtilere de rastlanmaktadır. Bazı durumlarda şikayetler sindirim sistemiyle de ilgili olmayabilir. Bel, eklem ağrısı, göz ve cilt ile ilgili şikayetler de inflamatuvar bağırsak hastalıklarının belirtisi olabilir. Bu şikayetlere sahip kişilerin bir gastroenteroloji uzmanına giderek gerekli tetkikleri yaptırmaları ve sonrasında tedavi süreçlerini aksatmamaları son derece önemlidir.”

Sitemiz yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
YUKARI