radyobir
radyobir

Belçika Adalet Bakanı'nı kaçırmayı planlayan 4 kişi tutuklandı

Belçika Adalet Bakanı Vincent Van Quickenborne'u, kaçırmayı planladıkları iddia edilen 4 Hollanda uyruklu şahıs polis tarafından tutuklandı. Belçika basını uyuşturucu çetesinin Van Quickenborne kaçırmayı planladığını iddia ederken, savcılık, kaçırma iddialarını henüz doğrulamadı.

26 Eylül 2022 07:28 | Güncelleme :26 Eylül 2022 08:30 | Kategori: Avrupa

Hafta başında Belçika Adalet Bakanı Vincent Van Quickenborne’un West-Vlaanderen’deki Kortrijk şehrindeki evinin önünde içerisinde ateşli silah olan Hollanda plakalı bir aracın bulunmasının ardından başlatılan soruşturma kapsamında 4 Hollanda uyruklu şahıs polis tarafından tutuklandı.

Van Quickenborne yönelik tehdidin ne olduğu konusunda resmi açıklama yapılmazken, Belçika basını uyuşturucu çetesinin Van Quickenborne kaçırmayı planladığını iddia etti. Şüphelilerden 3’ü geçtiğimiz cuma gecesi, 1’i ise pazar günü polis tarafından yakalandı.

Savcılık, kaçırma iddialarını doğrulamazken, Belçika polisi, şüphelileri Hollanda’dan iade için çalışma başlattı.

Belçika basını Bakan Van Quickenborne’nin evinin önündeki araçtan Kalaşnikof saldırı tüfeği, ateşli silahlar ve iki şişe benzin bulunduğunu ifade etti.

Federal savcılar geçtiğimiz cumartesi günü yaptığı açıklamada, Bakan Van Quickenborne’un 'ciddi bir tehdit' sonrasında daha sıkı polis gözetimi altına alındığını ifade etmiş, Bakan Quickenborne’un güvenliğine yönelik çok 'ciddiye' alınan 'muhtemel bir tehdit hakkında geçen hafta bilgilendirildiklerini' ve soruşturma başlattıklarını belirtmişti.

'Savaşmaya devam etmemiz gerektiğine dair inancımı güçlendiriyor'

Van Quickenborne sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, "sıkı güvenlik" altına alındığını ve önümüzdeki günlerde planlanan etkinliklere katılmayacağını aktararak, organize suçla mücadele eden herkesin riskleri bildiğini ve "eskisinden daha fazla insan gücü ve kaynağa sahip" suç gruplarını hedef almaya devam edeceğini vurguladı.

Van Quickenborne, "Açık konuşayım, bunun arkasındaki insanlar niyet ettiklerinin tam tersini başarıyorlar” ifadelerini kullanarak, "Savaşmaya devam etmemiz gerektiğine dair inancımı güçlendiriyor. Suçlular kendilerini köşeye sıkıştırılmış hissediyor” dedi.

Belçika Başbakanı: Kimse gözümüzü korkutamaz

Belçika Başbakanı Alexander De Croo ise yaptığı açıklamada, Van Quickenborne’ye yönelik tehdidin 'tamamen kabul edilemez' olduğunu belirterek, kimse tarafından gözlerinin korkutulmayacağını vurguladı.

Belçika, organize suçla mücadele için yeni adımlar atarken, Antwerp kentinde geçtiğimiz sene 89 tondan fazla uyuşturucu ele geçirilmişti. Avrupa Birliği polis teşkilatı Europol geçtiğimiz yıl yayınladığı raporda, Belçika ve Hollanda'yı 'Avrupa'daki kokain pazarının merkez üssü' olarak nitelendirmişti.

Sitemiz yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
YUKARI