BM'den çağrı: "Şimdi dayanışma zamanı"

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, G20 ülkelerine yazdığı mektupta, koronavirüsün yayılması bağlamında gıda, tıbbi bakım ve temel ihtiyaç malzemelerinin teslimini engelleyen yaptırımları kaldırma çağrısında bulundu.

25 Mart 2020 08:52 | Kategori: Dünya

Guterres, "Şimdi izolasyon değil, dayanışma zamanı” dedi.

Kovid-19’in daha önce emsali görülmeyen insani kriz döneminde "savaş zamanı” planını gerektireceğini kaydeden BM lideri, "G20 liderleri, koronavirüs tehditlerini ortadan kaldırmaya yönelik güçlü bir yanıt paketini hazırlamak için olağanüstü bir fırsata sahip. Bu, dünya halklarıyla, özellikle de en savunmasız olanlarla dayanışmayı sergiler” ifadesini kullandı.

Dünya Sağlık Örgütü nezdinde, koronavirüsün etkileri ile mücadele mekanizmanın oluşturulması gerektiğini belirten Guterres, bunun, küresel tedbirleri güçlendireceğini ve virüsü durdurmaya yönelik daha fazla fırsat sağlayacağını kaydetti.

Sitemiz yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
YUKARI