Böyle vakıf hiç duyulmadı!..

İzmir'de yaşayan 64 yaşındaki Kenan Güloğlu, 6 yıl önce vefat eden eşinin sağken "Keşke herkesin ebedi istirahatgahı yol kenarında, güzel mezar ve mezarlıklar olsa" sözlerini vasiyet kabul edip vakıf kurdu. İzmir İli Mezarlıklarını Güzelleştirme ve Sosyal Hizmet Vakfı Kurucusu Güloğlu: "Orman Genel Müdürlüğünden tahsisini aldığımız 80 bin dönümlük alana 20 bin mezar alanı sığıyor. Projelerini hazırladık, hepsi tek tip ve yol kenarı olacak. Sadece eşimin mezar yerinin güzel olması yetmiyor. 'Tüm mezarlıklar güzel olsun' diye ben bu yola çıktım. Türkiye'de böyle bir vakıf bir ilk. Şimdi de 'İyi ki yapmışım' diyorum vicdanım çok rahat"

03 Temmuz 2017 06:15 | Kategori: Yaşam

İzmir'de yaşayan Kenan Güloğlu, sağlığında eşi Sevim Güloğlu'nun mezarlık ziyaretleri sırasında sık sık dile getirdiği "Keşke herkesin ebedi istirahatgahı yol kenarında, güzel mezar ve mezarlıklar olsa" sözünü, onun vefatının ardından kurduğu İzmir İli Mezarlıklarını Güzelleştirme ve Sosyal Hizmet Vakfı ile hayata geçirmeyi hedefliyor.

Eşini 2011 Temmuz ayında kalp krizinden kaybeden 64 yaşındaki Kenan Güloğlu, gününün büyük çoğunluğunu hayat arkadaşının kabrinin bulunduğu Buca Kaynaklar Mezarlığı'nda geçirmeye başladı.

Her gün bir şekilde yolunu düşürdüğü mezarlığın bakımsız olmasından üzüntü duyan Güloğlu, eşinin sağlığında mezarlık ziyaretleri sırasında söylediklerini vasiyet kabul edip harekete geçti.

"Güzel mezarlıklar" yapma fikrini yakın çevresiyle paylaşan Güloğlu, 2012 Temmuz ayında İzmir İli Mezarlıklarını Güzelleştirme ve Sosyal Hizmet Vakfını (İZMEV) kurmak için başvuruda bulundu.

Başvurunun kabul edilmesinin ardından Güloğlu, Temmuz 2014'te önce eşinin mezarına 100 metre uzaklıkta bir vakıf binası yaptı. 

Güloğlu, "Avrupa standartlarında" mezarlık yapmak amacıyla Orman Genel Müdürlüğünden İzmir-Aydın çevre yolunun Kaynaklar kısmında bulunan 80 dönümlük araziyi alarak İzmir Büyükşehir Belediyesine başvurdu.  Çok geçmeden projesi onaylanan Güloğlu, eşinin vasiyet kabul ettiği sözünü hayata geçirecek olmanın mutluluğuyla çalışmalara başladı.

"Eşimin vasiyetini hayata geçirdiğim için çok mutluyum"

İZMEV Başkanı Kenan Güloğlu, kaybettiği hayat arkadaşının mezarını her  ziyaret ettiğinde onun "Keşke herkesin ebedi istirahatgahı yol kenarında, güzel mezar ve mezarlıklar olsa" sözünü hatırladıkça bir şeyler yapmak istediğini belirtti. 

Hemen hemen her gün mezarını ziyaret ettiği eşinin temenni mahiyetinde söylediği bu sözleri vasiyet kabul ettiğini anlatan Güloğlu, bunu yerine getirmek için çalışmalara başladığını kaydetti.

36 yıl birlikte yaşadığı eşini hala ilk günkü gibi çok sevdiğini ve 3 çocukları olduğunu aktaran Güloğlu, "Sevim Hanım çok örnek bir insandı. Kendisine sağlığında istediği gibi bir mezar yeri nasip oldu ama sadece eşimin mezar yerinin güzel olması yetmiyor. Tüm mezarlıklar güzel olsun diye ben bu yola çıktım." dedi.

Güloğlu, Türkiye'de bir ilki gerçekleştirmenin mutluluğunu da ayrıca yaşadığını dile getirerek, "Türkiye'de böyle bir vakıf bir ilk. Şimdi de 'İyi ki yapmışım' diyorum. Vicdanım çok rahat." şeklinde konuştu.

Vakfı kimseden maddi yardım almadan kurduğunu belirten Güloğlu, yakın çevresinin şaşkınlığına rağmen amacından vazgeçmediğini vurgulayarak, "Ben, 'Dünya döndükçe nihai adresimiz burası bu adrese sahip çıkmalıyız. Altı kara toprak üstü cennet olsun' diye uğraşıyorum." ifadelerini kullandı. 

İzmir'e örnek bir mezar kazandırmak için proje hazırladıklarını anlatan Güloğlu, şöyle konuştu:

"İnancınız varsa bu işi yaparsınız. İzmir'e Avrupa standartlarında bir mezarlık kazandırmak için çalışmalara başladık. Orman Genel Müdürlüğünden tahsisini aldığımız 80 bin dönümlük alana 20 bin mezar alanı sığıyor. Projelerini hazırladık, hepsi tek tip ve yol kenarı olacak. Zenginin de fakirin de son durağı burası olacak. Burasının altı kara toprak, üstü ise yemyeşil olacak. İnanıyorum ki bu mezarlık çalışmamız tüm Türkiye'ye örnek olur. Biz bu projede İzmir Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Daire Başkanlığı ile ortak çalışacağız." 

Mezarlığın açılacağı günün hayatının en mutlu günü olacağını dile getiren Güloğlu, benzer projeleri tüm Türkiye'ye yaymak için çalışacağını sözlerine ekledi.

Sitemiz yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
YUKARI