Radyo Bir
Radyo Bir
Radyo Bir

Cezayir'de Uluslararası Sahra Turizmi Festivali düzenleniyor

Cezayir Turizm ve El Sanatları Bakanlığı tarafından ülkedeki çöl turizminin geliştirilmesi amacıyla Gardaya kentinde düzenlenen Uluslararası 5. Sahra Turizmi Festivali başladı.

10 Aralık 2022 06:03 | Güncelleme :10 Aralık 2022 08:02 | Kategori: Afrika

Cezayir resmi haber ajansı APS’ye göre, Cezayir’in orta kesimlerinde, Sahra Çölü’nde bulunan Gardaya kentinde başlayan festivalin açılışına Cezayir Turizm ve El Sanatları Bakanı Yasin Hamadi, Cezayir Kültür ve Sanat Bakanı Suraya Muluci ve Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) Cezayir Koordinatörü Gökçen Kalkan ile davetliler katıldı.

Kovid-19 salgını da dahil 8 yıl aradan sonra düzenlenen festival kapsamında kurulan fuar alanında, yerli ve yabancı 60 turizm şirketi yer alırken, ülkenin 24 kentinden 120 çöl turizmi şirketi temsilcisi bulunuyor.

Festival kapsamında Gardaya kentindeki Ulusal Kurtuluş Ordusu Caddesi boyunca çeşitli folklorik gruplar gösteri sundu, çok sayıda izci grubu da yürüyüş yaptı.

Cezayir Turizm ve El Sanatları Bakanı Hamadi, burada yaptığı konuşmada, ulusal somut ve somut olmayan mirasın tanıtılması ve ülkenin turizm kapasitesinin geliştirilmesinin önemini vurguladı.

Turizm firmalarının önemine de değinen Hamadi, festivalin Gardaya kenti başta olmak üzere Cezayir’in orta kesimlerinden güneye doğru uzanan çöl boyunca turizmin geliştirilmesi noktasında önemli rolü olduğunu kaydetti.

Öte yandan Bakanlığın davetlisi olarak Gardaya’daki festivalde bulunan TİKA’nın Cezayir Koordinatörü Kalkan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye ile Cezayir’in turizm de dahil her alanda güçlü ilişkilere sahip olduğunu ifade etti.

Kalkan, "Bilindiği üzere TİKA İstanbul'daki Etnospor Festivali'nde Cezayir standı açarak Cezayir'in ülkemizde tanıtımı sağlanmıştı. Ayrıca başkent Cezayir'de düzenlenen Uluslararası Cezayir Turizm Fuarında stant açmak suretiyle ülkemiz ve TİKA faaliyetlerinin Cezayir’de tanıtımı gerçekleştirilmişti.” diye konuştu.

Cezayir’in çok büyük bir turizm potansiyeline de sahip olduğunu vurgulayan Gökçen, "TİKA, Cezayir Turizm ve El Sanatları Bakanlığı ile işbirliği içerisinde projeler de yürütmektedir. Geleneksel el sanatlarının korunması ve yeni nesillere öğretilmesi alanında çalışmaktayız.” ifadelerini kullandı.

Kalkan, TİKA’nın faaliyetlerinin Bakanlık tarafından takdirle karşılandığına dikkati çekerek, bu bağlamda iki ülke arasındaki tarihi ve kültürel bağların güçlendirilmesinde de önemli bir rol oynadıklarını kaydetti.

Gardaya kentinde başlayan Uluslararası 5. Sahra Turizmi Festivali, çeşitli faaliyetlerle pazar gününe kadar devam edecek.

Sitemiz yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
YUKARI