CIA, Apple'ı hacklemek için yıllarca uğraşmış

Edward Snowden tarafında sızdırılan belgelere dayandırılan iddiaya göre, CIA (Amerikan Merkezi İstihbarat Teşkilatı) Apple'ı hack'lemek için uzun süre çalışmalar yürütmüş.

13 Mart 2015 10:25 | Kategori: Bilim ve Teknoloji

The Intercept dergisinin eski NSA sistem analisti Edward Snowden'in sızdırdığı belgelere dayandırdığı haberinde CIA'in Apple cihazlarını korsan saldırılardan koruyan güvenlik sistemini devre dışı bırakmak için çalışmalar yürüttüğü iddia etti.

CIA'in çalışmasının başarıya ulaşıp ulaşmadığı konusunda kesin bir bilgi bulunmazken, söz konusu belgede, CIA'in bu alanadaki çalışmasına 2006 yılında, yani Apple'ın eski CEO'su Steve Jobs'un  ilk iPhone modelini tanıtmasından bir sene önce başladığının da altı çiziliyor. Haberde, 2006 - 2013 yılları arasında yürütülen çalışmalar kapsamında  konunun 'Jamborees' isimli gizli konferansta ele alındığı bilgisine de yer veriliyor. 

Eski NSA çalışanı Edward Snowden'in ilk olarak 2013 yılında sızdırdığı belgeler İngiliz Guardian gazetesinde yayınlanmıştı.

Haziran ayında Snowden'in sızdırdığı başka belgelerde Amerikan Ulusal Güvenlik Dairesi’nin (NSA) geliştirdiği Prisim isimli yazılım sayesinde 2007’den beri Microsoft, Yahoo, Google ve Facebook’un server'larına girebildiği ve buradan bilgi toplayabildiği idddia edilmişti. Söz konusu belgede Apple'ın Prisim'in çalışmalarından haberdar olduğu ve NSA ile beraber çalıştığı da öne sürülmüştü. 

CIA'in 2006 - 2013 yılları arasındaki eylem planını içeren belgelerin ortaya çıkmasının ardından CIA ve Apple konuyla ilgili resmi bir açıklamada bulunmadı.

Sitemiz yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
YUKARI