Çocuk istismarını arama köpeği ortaya çıkardı

"Rhode Island" polis ekibiyle çalışan Thoreau isimli köpek, 22 haftalık eğitimin ardından, ilk büyük baskınına imza attı. Elektronik cihaz aramaları için eğitilmiş polis köpeği, polisleri bir kişiye yönlendirdi. Bu kişinin üzerinden bir teneke kutunun içinde hafıza kartı çıktı.

09 Temmuz 2014 08:35 | Kategori: ABD

Hafıza kartında çocuk istismarı görüntüleri bulunduran şüpheli tutuklandı.
Thoreau, yemekle ödüllendirme yöntemiyle eğitildi ve cihaz kokusu alabiliyor.
Yemekle ödüllendirme yöntemiyle eğitilen polis köpeklerinin verimliliği, İngiliz uzmanlar tarafından sorgulanıyor.
Providence Journal gazetesine konuşan Thoreau’nun bakıcısı Det Adam Houston "Yemekle ödüllendirme sistemini köpeğime her gün uyguluyorum” diyor.

'Ödül olarak yemek doğru değil'

Arama köpekleri üzerine uzmanlaşan İngiliz Ulusal ve Uluslararası Arama Köpekleri Kuruluşu’ndan (SDUİ ) Maggie Gwynne, bu eğitim biçiminin İngiltere’deki köpek eğitim şekillerinden çok farklı olduğunu söyledi.
Gwynne "Bir arama köpeğini yemek ile ödüllendirerek eğitmek art niyetli insanların sistemi sömürebilmesine ortam hazırlar. Eğer ki bir köpek yeterince acıkırsa, yalnızca eğitmeni veya bakıcısından değil, herkesten yemek alabilir" diye konuştu.
İngiltere polisinin henüz elektronik cihaz bulmak konusunda eğitilmiş bir köpeği olduğunu düşünmediğini belirten Gwynne "Arama köpekleri büyük ölçüde uyuşturucu, silah, para ve patlayıcı bulmak veya bir insanın izini sürmek konusunda eğitilirler" diyor.
Elektronik cihaz bulmak konusunda eğitilen bir köpeğin ise bir flash diskle kumanda, radyo veya bilgisayar gibi başka elektronik cihazlar arasındaki farkı "koklayıp koklayamayacağı" bilinmiyor.

Sitemiz yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
YUKARI