Efsanevi oyuncu Doris Day hayatını kaybetti

Hollywood'un 1950'li yıllardaki popüler ismi Doris Day, 97 yaşında hayatını kaybetti. Calamity Jane filmiyle tanınan Day, Çok Şey Bilen Adam filminde seslendirdiği Que Sera Sera adlı şarkıyla hafızalara kazınmıştı. Hollywood'un efsanevi isimlerinden biri olan Doris Day, 97 yaşında hayata veda etti. Day'in ölüm nedeni zatürre olarak açıklandı.

13 Mayıs 2019 17:45 | Kategori: Kültür & Sanat

Şarkıcı, oyuncu, yapımcı ve hayvan hakları aktivisti olan Day, yaklaşık 50 yılını eğlence sektörüne adamıştı.

Sanatçının ölümünü, kendi adına kurulan hayvan hakları kurumu duyurdu. Kurum, yaşına göre oldukça sağlıklı olan Day’in son zamanlarda ciddi bir zatürre teşhisi konulduğunu ve sağlık durumunun giderek kötüleştiğini açıkladı.

Day, California'daki evinde hayatını kaybetti. Son nefesini verirken sanatçının yanında aile üyeleri ve yakın dostlarının da olduğu belirtildi.

DORIS DAY KİMDİR?

Doris Day, 3 Nisan 1922 tarihinde Cincinnati, Ohio, ABD'de doğdu. Tam adı Doris Mary Ann Von Kappelhoff'dır. Doris Day, 1939 yılında Les Brown adlı bir gurupta şarkıcı olarak meslek hayatına başladı. Dans etmeyi seven Doris Day, 14 yaşındayken bir erkek arkadaşı ile yerel bir dans yarışmasına katılıp 500 dolar ödül kazandı. Dansçı olarak hayatına devam etmek isteyen Dors Day, Hollywood'a taşınacağı gün 13 Ekim 1937 tarihinde bir trafik kazası geçirdikten sonra dansçı olma hayallerine veda etti.

Bunun üzerine 17 yaşında şarkıcı olmaya karar verdi. Dors Day, 1939 yılında Les Brown adlı br gurupta şarkıcı olarak meslek hayatına başladı. Bu grupta 1941 yılında evlendiği tromboncu Albert Paul Jorden ile tanıştı. Ancak oğlunun doğumundan br sene sonra eşinin şiddete başvurması sebebiyle 1943 yılında boşandı. Daha sonra bu gruptan ayrılarak şarkıcılığa "Doris Day" adı ile müzkhol ve büyük orkestralarla solo olarak 1967 yılına kadar devam etti.

RONALD REAGEN İLE AYNI FİLMDE ROL ALDI

Doris Day, 1948 yılında sinema oyunculuğuna başladı. Birçok komedi filmlerinde Rock Hudson'un veya Cary Grant'ın partneri olarak rol aldı. 1952 yılında "The Winnng Team” filminde sonradan 33. Kaliforniya Valisi ve 40. Amerika Birleşik Devletler Başkanı olacak olan Ronald Reagan ile beraber rol aldı.

QUE SERA SERA İLE HATIRLANDI

1952 yılında 3. eşi film yapımcısı Martin Melcher ile beraber kendi prodüksyon şirket Arwnroductons'ı kurdular. 1953 yılında büyük br hit olan Calamity Jane filminde başrolde oynadı. 1959 yılında Pillow Talk / Yastık sohbet filminde Rock Hudson ile birlikte rol aldı.

1960 yılında Please Don't Eat the Dases / Sevgili Kocam filminde David Niven ile birlikte oynadı. Doris Day özellikle de 1956 yılında Alfred Joseph Hitchcock'un The Man Who Knew Too Much filminde söylediği Que Sera Sera adlı şarkıdaki unutulmaz yorumu ile dünya sinema seyircilerinin hafızalarında yer etti. 1965 yılında Do Not Disturb filminde ve 1966 yılında The Glass Bottom Boat / Şirin Hafiye filminde Rod Taylor ile başroldeydi.

Sitemiz yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
YUKARI