Erdoğan Suudi Prens'le görüşebilir!..

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın G20 zirvesi sırasında, Kaşıkçı cinayeti sonrası gözlerin çevrildiği Suudi Veliaht Prens bin Selman'la bir araya gelebileceği açıklandı.

23 Kasım 2018 07:59 | Kategori: Dış Politika

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Suudi Arabistan'ın Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ile Arjantin'de gelecek hafta yapılacak G20 zirvesinde görüşebileceği belirtildi. Olası görüşme için Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, "Programa bakıyoruz, böyle bir şey olabilir" dedi.

Eğer gerçekleşirse, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesinin ardından Erdoğan'ın Suudi Prensle ilk yüz yüze görüşmesi olarak kayıtlara geçecek. Erdoğan ve bin Selman, Kaşıkçı cinayetinin aydınlatılması çabaları çerçevesinde geçtiğimiz ay  bir telefon görüşmesi gerçekleştirmişti.

Suudi Arabistan ve Türkiye arasında ilişkiler, Kaşıkçı'nın Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'nda öldürülmesinin ardından gerilmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, cinayetle ilgili Veliaht Prense açık bir şekilde suçlamada bulunmamış, ancak "Kaşıkçı'nın katledilmesi emri, Suudi hükümetinin en üst makamlarından geldi" açıklamasını yapmıştı.

Daha fazlasını okumak için: Erdoğan: Kaşıkçı cinayeti için emir Suudi rejiminin üst makamlarından geldi

Cinayete ilişkin elindeki ses kayıtlarını Batılı ülkelerle paylaşan Türkiye'de başsavcılık, evlenmek için gerekli belgeleri almak üzere başkonsolosluk binasına giren Kaşıkçı'nın daha önceden yapılan planlama doğrultusunda boğularak öldürüldüğünü açıklamıştı. Cesedinin parçalanarak yok edildiği tespit edilmişti.

CIA'in Kaşıkçı olayına ilişkin hazırladığı raporunda da cinayet emrinin Veliaht Prens'ten geldiği sonucuna yer verildiği öne sürülmüştü. Soruşturma kapsamında 21 kişiyi gözaltına alan Suudi yetkililer, beş kişi için idam cezası istemişti.

Suudi Prens'ten bölge turu

Suudi Arabistan'ın Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın, Kaşıkçı cinayeti sonrası ilk kez bölge ülkelerini kapsayan ziyaretler için tura çıktığı açıklandı. Suudi Arabistan'ın resmi haber ajansı SPA, bin Selman'ın "kardeş Arap ülkelerini" ziyaret edeceğini duyurdu. Ancak bu ülkelerin ismi açıklanmadı. 

El Arabiya televizyonu bin Selman'ın ilk ziyaret edeceği ülkenin Birleşik Arap Emirlikleri olacağını bildirdi. Tunus'ta yayınlanan Business News adlı gazete de prensin Salı günü Tunus'ta olacağını duyurdu.  

Sitemiz yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
YUKARI