Esad 4. kez Cumhurbaşkanı

Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad, seçimlerde %95.1 oy alarak iç savaştan dolayı yıkım yaşan Suriye'de dördüncü defa cumhurbaşkanlığı koltuğuna otururken hem rakipleri hem de Batılı ülkeler seçimlerin hileli olduğunu ifade etti.

28 Mayıs 2021 08:21 | Kategori: Ortadoğu

Esad hükümeti yüzbinlerce insanın hayatını kaybetmesine ve ülke nüfusunun yaklaşık yarısı olan 11 milyon kişinin evlerini terk etmesine neden olan savaşa rağmen Çarşamba günü yapılan seçimlerin Suriye'nin olağan şekilde işlediğini gösterdiğini ifade ediyor.

Seçim sonuçlarını açıklayan Meclis Başkanı Hammouda Sabbagh, seçimlere katılım oranının %78 seviyesinde olduğunu ve 14 milyondan fazla Suriyeli'nin oy kullandığını ifade etti.

Fransa, Almanya, İtalya, İngiltere ve ABD'nin dışişleri bakanları seçimlerden önce yaptıkları açıklamalarda Esad'ı eleştirmiş ve seçimlerin adil ve güvenilir koşullarda yapılmadığını ifade etmişlerdi. Türkiye de yapılan seçimlerin gayrimeşru olduğunu açıklamıştı.

Sitemiz yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
YUKARI