Esad Hükümetiyle ilişkileri normalleştirmeye niyetimiz yok

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, ABD'nin Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad hükümetiyle diplomatik ilişkileri "normalleştirme veya iyileştirme" yönünde herhangi bir planı olmadığını ve hiçbir ülkeyi bu yönde teşvik etmediklerini söyledi.

30 Eylül 2021 08:39 | Kategori: ABD

Bu açıklamalar Ürdün'ün dün Suriye ile ana sınır kapısını tamamen yeniden açmasının ardından Washington'un Ürdün ile Suriye arasında bir yakınlaşmayı teşvik edip etmediğine yönelik Reuters sorularına yanıt olarak geldi.

Sözcü e-postayla yaptığı açıklamada, "ABD, Esad rejiminin Suriye halkına uyguladığı vahşet göz önüne alındığında, Esad rejimiyle diplomatik ilişkilerimizi normalleştirmeyecek veya iyileştirmeyecek ve hiçbir ülkeyi de bunu yapmaya teşvik etmeyecek" dedi.

Sözcü ayrıca, "Esad bizim gözümüzde hiçbir meşruiyet kazanmadı ve şu anda ABD'nin Esad hükümetiyle ilişkilerini normalleştirmesi söz konusu değil" dedi.

Bu açıklamalar, Suriye politikası büyük ölçüde İslam Devleti militan örgütünün kalıcı olarak yenilgiye uğratılmasını sağlamaya ve Suriye halkına insani yardım sağlamaya odaklanan Biden yönetiminin Suriye'ye yönelik bugüne kadarki en sert açıklamaları arasında yer aldı.

ABD, 2012'de Suriye'deki diplomatik varlığını askıya aldı.

Sitemiz yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
YUKARI