radyobir
radyobir

Geleceğin sinemacıları ödüllendirildi

Nespresso Türkiye, 41. İstanbul Film Festivali'nde iki bölüme birden ev sahipliği yaparak geleceğin sinemacılarının sanatsal üretimine destek verdi. Marka, Genç Ustalar" temasında Nespresso Genç Jüri tarafından en iyi film seçilen Oyun Alanı (Playground) ile yönetmen Laura Wandel'i 3.000 Euro ile ödüllendirdi.

21 Nisan 2022 12:03 | Kategori: Sinema

Türkiye’nin kültür-sanat yaşamının gelişmesine katkıda bulunma amacıyla yola çıkan Nespresso Türkiye’nin destekçileri arasında olduğu 41. İstanbul Film Festivali, İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından 8-19 Nisan tarihlerinde düzenlendi. İki yılın ardından sinema salonlarına dönen festival, dünya sinemasının en yeni örnekleri, usta yönetmenlerin son filmleri, yeni keşifler ve kült yapıtların aralarında bulunduğu 135 uzun ve 22 kısa metrajlı filmden oluşan zengin programıyla sinema severlerin karşısına çıktı.

12 gün boyunca, 14 bölümde 43 ülkeden 164 yönetmene ait filmlerin gösterildiği 41. İstanbul Film Festivali’nde Nespresso, ilk ya da ikinci filmlerini sergileyen sinemacıların sanatsal üretimlerine destek verdiği iki bölüme birden ev sahipliği yaptı. Nespresso katkılarıyla düzenlenen "Genç Ustalar” temasında filmler Nespresso Genç Jüri tarafından değerlendirilerek en iyi filme ödülü verilirken, markanın destek verdiği bir diğer festival bölümü olan kısa film atölyesi "Köprüde Buluşmalar”ın ise Kasım ayında gerçekleştirilmesi planlandı.

Nespresso Genç Jüri Laura Wandel’i 3.000 Euro ile ödüllendirdi

Nespresso’nun desteklediği Genç Ustalar temasında yer alan filmler   bu yıl ilk kez Nespresso Genç Jüri tarafından değerlendirilerek birinci seçilen filme ödül verildi. Yönetmenlerin 1. veya 2. filmlerini içeren Genç Ustalar kapsamında 15 film gösterildi. Nespresso Genç Jüri için İstanbul'da yaşayan 18-25 yaş arası sinema öğrencileri bir araya geldi. Başkanlığını Can Evrenol’un yaptığı ve Alper Tunga Yazgan Mercan, Büşra Gül Ovalı, Emir Mecikoğlu, Eren Yiğit Ekici, Melisa Aközdoğan, Öykü Vidinli’den oluşan jüri Genç Ustalar bölümündeki filmleri değerlendirdi. Kazanan film 19 Nisan’daki kapanış töreninde açıklanırken, ödülü kazanan Oyun Alanı (Playground) filmiyle yönetmen Laura Wandel’e Nespresso Genç Jüri Ödülü olarak 3.000 Euro verildi.

Öte yandan Nespresso Genç Jüri farklı bir festival deneyimi de yaşadı. Festivalin resmi jürilerinden biri olarak festivalin tüm etkinliklerine katılırken diğer jüri üyeleri ve sinema profesyonelleriyle tanışarak festivali deneyimleme fırsatına da sahip oldular.

Köprüde Buluşmalar’ın kazananı Kasım ayında belli olacak

İlk ve ikinci kısa filmlerini çekecek olan genç sinemacılar için 2017 yılından bu yana düzenlenen Köprüde Buluşmalar, bu yıl Kasım ayında gerçekleştirilecek. Türkiye ve komşu ülkelerden yapımcı, yönetmen ve senaristleri uluslararası film profesyonelleriyle bir araya getiren atölye, farklı alanlarda eğitimlerle birlikte proje çalışmalarına ev sahipliği yapıyor. Köprüde Buluşmalar 6. Kısa Film Atölyesi seçkisinde yer alan proje ekipleri, projelerini geliştirmek için senaryo, prodüksiyon, imaj yönetimi ve rol dağılımı konularında eğitimlere katılarak projelerini tamamlayacaklar. Atölye çalışmaları sonlandığında kazanan proje Kasım 2022’de Nespresso Ödülü'nün sahibi olacak.

Sitemiz yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
YUKARI