Heyetler bugün İstanbul'da barış görüşmelerine başlıyor

Reuters haber ajansına konuşan üst düzey bir Türk yetkili, Ukrayna ve Rusya'nın müzakere heyetlerinin İstanbul'da bu akşam barış görüşmelerine başlayacağını söyledi. Yetkili ayrıntılı bilgi vermedi.

28 Mart 2022 12:53 | Kategori: Dünya

Reuters, Türkiye'nin İstanbul'daki görüşmelerin Rusya ve Ukrayna arasında ateşkes ilan edilmesiyle sonuçlanmasını umduğunu bildirdi.

Kremlin sözcüsü Dmitri Peskov da bugün, Moskova ve Kiev arasında şimdiye kadar gerçekleşen müzakerelerde herhangi bir ciddi ilerleme yaşanmadığını, bu nedenle heyetlerin İstanbul'da yeni bir toplantı yapmaya hazırlandığını açıkladı. Görüşmelerin devam etmesine karar verilmesinin "önemli" olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin dün akşam bir telefon görüşmesi yapmıştı.

Erdoğan ve Putin, Rusya-Ukrayna savaşında son durumu ve müzakere sürecini ele almıştı.

Görüşmenin ardından Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada Rusya ve Ukrayna arasındaki müzakerelerin İstanbul'da yapılması konusunda mutabık kalındığı bildirilmişti.

Daha önce Ukrayna'dan yapılan açıklamada Türkiye'deki müzakerelerin 28-29-30 Mart tarihlerinde yapılacağı belirtilmiş, Rusya'dan yapılan açıklamada ise 29-30 Mart tarihleri verilmişti.

Çavuşoğlu: Tarafların Türkiye'ye duyduğu güvenin sorumluluğunun bilincindeyiz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya ve Ukrayna müzakere heyetlerinin Türkiye'de bir araya geleceğini söyleyerek, "Tarafların Türkiye'ye duyduğu güvenin sorumluluğunun bilincindeyiz" dedi.

Ukrayna lideri Volodimir Zelenskiy, Türkiye'de yapılacak görüşmelerde egemenlik ve toprak bütünlüğü konusunda ısrarcı olmaya devam edeceklerini söyledi.

Zelenskiy, "Müzakerelerdeki önceliklerimiz biliniyor: Hiç şüphesiz egemenlik ve Ukrayna'nın toprak bütünlüğü. Etkin garantiler bir zorunluluk. Tabii ki amacımız mümkün olduğunca çabuk ülkemizde barış ve normal yaşama dönmek" dedi.

'Garantör ülkelerden biri Türkiye olabilir'

Ukrayna Başkanlık Ofisi'nden Ihor Zhovkva, Türkiye'nin bu görüşmelerde Ukrayna'nın güvenliği için garantör olacak ülkelerden biri olabileceğini açıkladı.

Ukrayna müttefiklerinden gelecekte olası bir saldırıdan korunmasını sağlayacak yasal olarak bağlayıcı güvenlik garantileri istiyor.

Rusya ve Ukrayna müzakere heyetleri arasındaki ilk tur müzakereler Rusya'nın müttefiki olan Belarus'ta yapılmıştı.

Ancak savaşı sona erdirmek için yürütülen diplomatik girişimlerde Türkiye de rol oynamıştı. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, 11-13 Mart'taki Antalya Diplomasi Forumu öncesi bir araya gelmişti.

Sitemiz yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
YUKARI