Hortum sonrası kayıplar aranıyor

Amerika'nın orta kesimlerini vuran ve onlarca kişinin ölümüne neden olan hortum sonrası ekipler enkaz yığınlarında arama yapıyor.

13 Aralık 2021 09:42 | Kategori: ABD

Kentucky eyaletinde Vali Andy Beshear en az 70 kişinin ölmüş olabileceğini açıklamıştı. Beshear bu sayının eyaletteki 10 bölgede toplam 100’ü de geçebileceğini kaydediyor.

Beshear hasarın büyük olmasının arama çalışmalarını zorlaştırdığını kaydetti. Beshear CNN televizyonuna yaptığı açıklamada ‘‘Tamamen yok olan kasabalar var’’ dedi.

Federal Acil Durum Dairesi (FEMA) yöneticisi Deanne Criswell ise arama kurtarma çalışmalarının sürdüğünü, enkaz altında sağ kalanlara ulaşmak için hala umut olduğunu söyledi.

Criswell, hortumların boyutunun tarihi büyüklükte olduğunu kaydetti ve FEMA’nın barınaklar açarak bölgeye ekip ve 30 bin yemek ve 45 bin litre suda aralarında olmak üzere yardım malzemesi göndermekte olduğunu söyledi.

Mayfield’de bir mum fabrikasını enkaza çeviren hortum sonrası 40 kişi enkazdan kurtarılmıştı.Ekipler enkazdan daha fazla canlı çıkarmaya çalışıyor ama umutlar da azalıyor.

Hortum sırasında fabrikada 110 kişinin çalıştığı belirtiliyor.

Kentucky’de yetkililer mum fabrikasındaki enkazın kaldırılması için ağır ekipmanların kullanıldığını belirtti. Enkaz kaldırma çalışmaları sırasında cansız bedenler de bulundu ama sayı açıklanmadı.


Enkaz kaldırma çalışmaları, itfaiye istasyonu ve acil hizmetler servisi merkezinin de hortumdan etkilenmesi nedeniyle zorlukla ilerliyor.

Hortum toplamda 6 eyaleti vurdu.


Amazon’a ait bir tesisin hortumdan etkikendiği Ilinois eyaletinde de 6 kişi yaşamını yitirdi. Tennessee’de 4, Arkansas eyaletinde 2, Missouri’de de 2 kişi hayatını kaybetti.

Amazon, bölgeye 1 milyon dolar bağışladığını, yerel yetkililerle ve eyalet yetkilileriyle ihtiyaçların karşılanması konusunda çalıştığını belirtti. Amazon çalışanlarına ve bölgedeki ortaklarına yardım malzemesi, ulaşım, gıda ve temiz su gibi ihtiyaçları göndereceğini kaydetti.

Hortumun Amerikan tarihinde en uzun yolu izleyen, en şiddetli hortum olabileceğini belirtiliyor.

Hortumda yerle bir olan Kentucky eyaletinin Mayfield kentindeki mum fabrikası

Yetkililer, hortumun yaklaşık 400 km yol katettiğine dikkat çekiyor.

Bu alandaki rekor en son 1925 yılında kaydedilmişti.

O yılki hortum 355 km boyunca devam etmiş ve 3 eyalette etkili olmuştu.

Başkan Joe Biden, Kentucky için acil felaket beyannamesini onayladı ve hortumdan etkilenen bölgeler için destek sağlayacaklarını belirtti.

Biden ayrıca FEMA’dan hortumlarda iklim değişikliğinin etkisi olup olmadığını araştırmasını isteyeceğini belirtti.

Missouri’de de yetkililer hortumun yüzlerce evi ya yıktığını ya da zarar verdiğini belirtti.

Arkansas Valisi Asa Hutchinson, hortumun vurduğu bölgelerde incelemerde bulunurken eyalette fazla can kaybı olmamasının dikkate değer olduğunu belirtti ve yaşananları ‘felaket’ olarak niteledi.

Sitemiz yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
YUKARI