Ian Kasırgası'nın ardından temizlik çalışmaları başladı

Florida Ian kasırgasının ardından toparlanmaya çalışıyor. Fort Myers gibi ağır darbe alan yerlerde temizlik çalışmalarının aylar sürmesi bekleniyor.

05 Ekim 2022 06:52 | Kategori: ABD

San Carlos adasının kıyısındaki yerleşim yerlerinin nerdeyse hepsi artık yaşanamaz halde. Sokakları ve evleri tanımak; birbirinden ayırt etmek pek mümkün değil.

Floridalılar’ın bazıları kasırganın ardından evlerindeki hasarı tespit etmek için geri geldiklerinde büyük bir yıkımla karşılaştı. Kıyıda daha çok mobil ve prefabrik evlerin bulunduğu bunun gibi bölgelerdeyse geride görecek pek bir şey yok. Konuştuğumuz Fort Myers sakinleri temizlik çalışmaları ve toparlanma sürecinin aylar hatta yıllar alabileceğini söylüyor. Bölgede hala yüzbinlerce kişi elektriksiz. FEMA kasırga mağdurlarına yardım sözü veriyor.

Elektrik hatları kasırga sonrası sağlam kalan yerleşimlere Pazar gününe kadar elektrik verilmesi amaçlanıyor. Ancak altyapıda onarım gereken yerlere uzun bir süre elektrik verilemeyecek.

Kasırga öncesi çoğu kişinin tahliye ettiği San Carlos terk edilmiş bir harabe.

Ohio’dan Florida’ya 26 saatte geldiklerini söyleyen Smith çifti, evlerinin durumunu merak edip gelen ada sakinlerinden. Çift evlerinin prefabrik olduğu için sigortası olmadığını ve bundan dolayı da yapıyı kurtarmak için evdeki ıslak eşyaları dışarı çıkarmaya çalıştıklarını söylüyor. VOA Türkçe’ye konuşan Brian Smith, "Komşumla benim aramda artık bir tekne var, düşünün. Göreceklerimize kendimizi hazırladık diye düşünmüştük ama böyle bir şeye nasıl hazırlanamazsınız ki. Evlerinden geriye bir şey kalmayan arkadaşlarım var” diye konuşuyor.

Yıkım bu kadar büyük olunca toparlanmak da zor. Emekli Steve Gum "iki ihtimal var” diyor: "Ya evi yıkacağız ve baştan başlayacağız ya da onarmaya çalışacağız. Henüz ne yapacağımıza karar verene kadar şimdiden para harcamak istemedik. Charley bununla kıyaslandığında küçücük kalır. Neredeyse yukardaki mutfak dolaplarına kadar su gelmişti. Yerleri nasıl kurutacaksınız? Yalıtım yapmanız lazım. Yapılacak çok şey var. O nedenle iyi karar vermek gerekiyor” diyor.

Arama kurtarma çalışmaları devam ettiği için yetkililer Fort Myers Beach’e yakın yerlerde yaşayanlara bölgeden bir süre daha uzak durmaları çağrısında bulundu.

Ada sakinlerinin tek tesellisi, bu bölgenin fırtına vurmadan önce büyük ölçüde boşaltılmış olması. Öte yandan enkaz altından cesetler de çıkıyor.

Bundan önce sayısız kasırga atlatan Floridalılar "yine toparlanırız” diyerek iyimserliği elden bırakmıyor. Ancak kasırgada yok olan evlerinde biriktirdikleri anıların telafisinin de zor olduğunu söylüyor.

Sitemiz yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
YUKARI