Irak Cumhurbaşkanı Reşit, Türkiye ve İran'dan yardım istedi

Irak Cumhurbaşkanı Abdüllatif Reşit, Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı'nda (COP27) Irak'ta artan kuraklık için Türkiye ve İran'dan yardım istedi.

08 Kasım 2022 06:26 | Kategori: Ortadoğu

Mısır'ın Şarm El-Şeyh kentinde devam eden Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı’nda konuşan Irak Cumhurbaşkanı Abdüllatif Reşit, ülkesindeki kuraklığa dikkat çekti.

Reşit, Irak’ın iklim değişikliğinden etkilenen ülkelerin başında yer aldığını belirterek, "Irak’ta giderek artan kuraklık ciddi bir tehlike teşkil ediyor” dedi.

Irak’ın yağmur seviyesinin azalması sonucu kuraklık tehlikesiyle karşı karşıya kaldığını dile getiren Reşit, Türkiye ile İran’ı bu krizi aşmak için iş birliğine davet etti.

Artan kuraklığın ülkedeki tarım alanlarının azalmasına yol açtığını vurgulayan Irak lideri, "Küresel ısınma ve çölleşmeden en çok etkilenen ülkelerden biri olan Irak’ın yüzde 40'ı tehdit altında” ifadelerini kullandı.

Sitemiz yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
YUKARI