K. Kore, ABD'nin "düşmanca" politikasını eleştirdi

Güney Kore ordusu, Kuzey Kore'nin doğu kıyısı açıklarında denize doğru bir füze fırlattığını açıkladı.

28 Eylül 2021 09:02 | Kategori: Asya Pasifik

Kuzey Kore ise ABD ve Güney Kore'ye müzakerelerin yeniden başlatılması için "düşmanca politikalardan" vazgeçmeleri çağrısını tekrarladı.

Güney Kore Genel Kurmay Başkanlığı füzenin kuzeydeki Jagang eyaletinden yerel saatle 0640'da fırlatıldığını açıklarken, Japonya savunma bakanlığı, balistik füze gibi göründüğünü açıkladı.

Kuzey Kore ve Güney Kore 15 Eylül'de balistik füze denemesinde bulunurken, iki ülke arasındaki rekabet, her iki ülkenin de giderek daha sofistike silahlar geliştirdiği silahlanma yarışına dönüşmüştü.

Füze denemesinden hemen önce Kuzey Kore'nin Birleşmiş Milletler temsilcisi ABD'yi Kuzey Kore'ye yönelik düşmanca politikasından vazgeçmeye çağırmış ve hiç kimsenin ülkesinin kendini savunma ve silahları test etme hakkını engelleyemeceğini söylemişti.

Güney Kore Cumhurbaşkanı Moon Jae-in, yardımcılarına Kuzey'in son adımlarını ayrıntılı analizini yapmaları ve karşılık düşünmeleri talimatı verdi.

Sitemiz yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
YUKARI