Kalbe açılan küçük pencere

VM Medical Park Pendik Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi uzmanı Prof. Dr. Ali Civelek, Erzurum'daki halk sağlığı seminerinde koroner arter hastalığı tedavisinin hayati önem taşıdığına dikkat çekti. Prof. Dr. Civelek, "Geleneksel bypass ameliyatlarında hastalar 2-3 ay sonra işlerine geri dönebilir. Minimal invaziv koroner bypass cerrahisinde 4. günde arabalarını kendileri kullanarak evlerine gider, 3. haftada ise işlerinin başına geçebilirler" dedi.

24 Nisan 2018 14:52 | Kategori: Sağlık

Koroner kalp hastalığı günümüzde tıp alanındaki bunca ilerlemeye rağmen hala en önemli sağlık sorunlarından biri. Daralmış ya da tıkanmış koroner arterler kalbimizin kas dokusunu yeteri kadar besleyemedikleri için göğüs ağrısı veya eforla nefes darlığı ve sonunda da kalp krizine neden oluyor. Kalp krizi ise kalbimizde maalesef geri dönüşümsüz hasarlar bırakıyor.

Anadolu Yakası’nın yeni sağlık durağı VM Medical Park Pendik Hastanesi Medikal Direktörü, Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Ali Civelek, Erzurum Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen halk sağlığı seminerinde minimal invaziv kalp cerrahisi ile ilgili önemli bilgiler verdi:

DEZAVANTAJLAR MİNUMUMA İNİYOR

Geleneksel baypas ameliyatlarında hastanın hem ameliyat esnasında kalbinin durdurularak kalp-akciğer makinasına bağlanması, hem de göğüs kafesi kemiklerinin kesilerek işlemin yapılmasından dolayı yaşadıkları dezavantajları minimal invaziv yöntemi ile minimuma indiriyoruz. Bu nedenle bu yöntemi ‘kalbe açılan küçük bir pencere’ olarak tanımlıyoruz.

KEMİK KESİSİ YOK

Minimal invaziv yöntemle yapılan koroner baypas ameliyatlarında hastanın sol meme altından yapılan, yaklaşık 7 cm’lik bir kesi ile ‘herhangi bir kemik kesisi yapmadan’ kaburgalar arasından kalbe ulaşıyoruz. Direkt görüş ile meme atardamarını çıkararak kalbi durdurmadan, bypass ameliyatını çalışan kalpte gerçekleştiriyoruz.

HASTANEDEN KENDİ ARABANIZI KULLANARAK AYRILIN!

Minimal invazif yöntemin geleneksel bypass cerrahisine oranla birçok avantajı vardır. Geleneksel bypass ameliyatlarında hastalar ameliyat sonrasında 6-7 gün hastanede kalmakta, genellikle de 2-3 aylık bir süre sonunda da işlerine geri dönebilmektedirler. Bu sürecin önemli bir kısmını kesilen göğüs kemiğinin iyileşme süreci oluşturmaktadır. Minimal invaziv koroner bypass cerrahisi sonrasında ise hastalarımız genellikle ameliyat sonrası 4. günde evlerine gitmeye hazır hale gelirler. Günlük aktivitelerine çok daha hızlı sürede geri dönebilmekte, taburcu olduktan sonra araba kullanmaya dahi başlayabilmektedirler. 3. hafta sonra ise işlerinin başına dönebilmektedirler.

Sitemiz yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
YUKARI