Radyo Bir
Radyo Bir
Radyo Bir

Kerkük'te IŞİD saldırısında 9 Irak federal polisi öldü

Kerkük Polisi Müdürlüğü Basın Sorumlusu Amir Nuri, terör örgütü tarafından daha önce yola yerleştirilen bomba düzeneğinin federal polis gücüne ait aracın geçtiği sırada patlatıldığını duyurdu

19 Aralık 2022 07:31 | Kategori: Ortadoğu

Irak'ın Kerkük kentinin güneyinde terör örgütü IŞİD mensupları tarafından düzenlenen bombalı saldırıda Irak federal polis gücünden 9 kişi hayatını kaybetti.

Kerkük Polisi Müdürlüğü Basın Sorumlusu Amir Nuri, terör örgütü IŞİD'ın Kerkük'ün güneyinde Irak federal polis gücüne yönelik saldırı düzenlediğini söyledi.

Nuri, kentin güneyindeki Rıyad Nahiyesi yakınlarında, IŞİD mensuplarının daha önce yola yerleştirdikleri bomba düzeneğini, federal polis gücüne ait aracın geçtiği sırada uzaktan kumandayla patlattıklarını aktardı.

Saldırıda aralarında bir subayın da bulunduğu 9 polisin öldüğünü belirten Nuri, saldırı sonrası bölgede geniş çaplı operasyon başlatıldığını ifade etti.

Terör örgütü IŞİD, Haziran 2014’te Irak’ın Musul, Salahaddin ve Enbar vilayetlerinin tamamı ile Diyala ve Kerkük vilayetlerinin bir kısmını ele geçirmiş, söz konusu bölgeler yıllar içinde örgütten geri alınmıştı.

Eski Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, 9 Aralık 2017’de örgüte karşı zafer kazanıldığını duyurmuştu.

IŞİD’in bölgeden çıkarılması ve kentlerin geri alınmasının üzerinden yaklaşık 5 yıl geçmesine rağmen örgütün özellikle Kerkük, Diyala, Musul, Salahaddin ve Enbar vilayetlerinin kırsal bölgelerindeki saldırıları sürüyor.

Sitemiz yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
YUKARI