Keveyt'ten Türkiye dahil 10 ülkeye Corona yasağı

Corona virüsü salgınında 56 vaka görülen Kuveyt, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 10 ülkeden gelen yolculardan girişte sağlık raporu isteme kararı aldı.

05 Mart 2020 07:50 | Kategori: Sağlık

Kuveyt Sivil Havacılık Dairesi, 10 ülkeden seyahat eden yabancı ülke vatandaşlarından, Corona virüsü taşımadıklarına dair sağlık raporu isteneceğini açıkladı.

8 Mart’ta yürürlüğe girecek yeni kural Türkiye, Azerbaycan, Gürcistan, Suriye, Lübnan, Mısır, Bangladeş, Sri Lanka ve Filipinler’den Kuveyt’e giden yolcuları kapsayacak.

Açıklamaya göre sağlık raporları bu 10 ülkedeki Kuveyt büyükelçiliklerinin onayladığı hastanelerden ve tıp merkezlerinden alınabilecek. Kuveyt’in temsilciğinin bulunmadığı ülkelerde ise verilen raporların ülkenin en üst sağlık makamlarınca onaylanması gerekiyor.

Sivil Havacılık Dairesi açıklamasına göre Kuveyt, sağlık raporu sunamayan yolcuları geldikleri uçakla geri gönderecek. Ülke, geri yolculukların mali sorumluluğunu da almayacak. Bu kurala uymayan havayolu şirketleri ise para cezasına çarptırılacak.

Yeni uygulamanı tek istisnası ise Kuveyt vatandaşları olacak. Ülkeye girmek isteyen vatandaşlar havaalanında hükümetin başlattığı sağlık kontrollerinden geçirilecek.

Sitemiz yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
YUKARI