Kıbrıs için "ya tamam ya devam" sınavı

Kıbrıs'ta kapsamlı çözüme ulaşılması hedefiyle 12 Ocak'ta Cenevre'de düzenlenen ilk oturumla başlayan Kıbrıs Konferansı'nın yeni oturumu, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide'in ev sahipliğinde, İsviçre'nin Crans-Montana kentinde gerçekleştiriliyor.

28 Haziran 2017 07:08 | Güncelleme :28 Haziran 2017 14:00 | Kategori: Dış Politika

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Eide, Le Regent Kongre Merkezi'nde sırasıyla Kıbrıs Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis, Avrupa Birliği (AB) Komisyonunun Birinci Başkan Yardımcısı Frans Timmermans, Kuzey Kıbrıs lideri Mustafa Akıncı, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kotzias ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nu kapıda karşıladı.

Zirvede, Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini gözlemci sıfatıyla yer alırken, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ise konferansa 3. gününde katılacak.

Garantör ülkelerden İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson ise dün katıldığı akşam yemeğinin ardından İngiltere'ye dönerken, konferansta bu ülkeyi Kıbrıs Özel Temsilci Jonathan Allen'in temsil ettiği öğrenildi.

BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Eide, günün ilk toplantısının ardından bugün TSİ 15.30'da basın toplantısı düzenleyecek.

​TÜRKÇE, RUMCA, İNGİLİZCE BARIŞ PANKARTLARI

Öte yandan toplantının yapıldığı İsviçre'nin dünyaca ünlü kayak merkezlerinden Crans-Montana'da polis geniş güvenlik önlemleri aldı. Orduya ait helikopterler konferansın yapıldığı bölge üzerinde uçtu.
BM'den alınan bilgiye göre, konferansa 60 civarında uluslararası gazeteci akreditasyon yaptırdı.

Konferansın yapılacağı merkezin dışında toplananlar ise Türkçe, Rumca ve İngilizce 'barış' pankartları taşıdı.‘EN BÜYÜK ŞANS AMA SON ŞANS DEĞİL'

Adada kapsamlı çözüme ulaşılması hedefiyle geçen ocak ayında Cenevre'de düzenlenen ilk oturumla başlayan konferansın yeni oturumu öncesi Akıncı, Anastasiadis, Çavuşoğlu, Johnson, Kotzias ve AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ile müzakere heyetleri dün akşam yemeğinde buluşmuştu.

​Eide, BM'de düzenlediği basın toplantısında, Kıbrıs Konferansı'nın adada çözüm için ‘en büyük şans' olduğunu ama ‘son şans' olmadığını ifade ederek, "Bu emsalsiz bir fırsat. Eğer bu fırsat kaçırılırsa son derece üzüntü verici bir durum olacak" değerlendirmesinde bulunmuştu.

BM, 9 Haziran'da aldığı kararla Kıbrıs müzakerelerinin Akıncı ve Anastasiadis'in yanı sıra garantör ülkeler Türkiye, Yunanistan ve İngiltere ile gözlemci olarak AB'nin katılımıyla 28 Haziran'da Cenevre'de tekrar başlayacağını duyurmuştu.'30 BİN TÜRK ASKERİNİN ADADAKİ VARLIĞI KONUSUNDA TAMAMEN ZIT GÖRÜŞE SAHİPLER'

Kıbrıs lideri Akıncı'nın göreve gelmesinin ardından BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Eide'nin arabuluculuğunda Mayıs 2015'te yeniden başlayan müzakereler, ‘Ekonomi', ‘Avrupa Birliği'
, ‘Mülkiyet', ‘Yönetim-Güç Paylaşımı', ‘Toprak' ile ‘Güvenlik ve Garantiler' olmak üzere altı temel başlıktan oluşuyor.

Toprak paylaşımı, yönetim ve iktidar paylaşımı konularının sorunun en can alıcı noktaları olduğunu söyleyen Eide, Türk ve Rum taraflarının güvenlik ve 30,000 Türk askerinin adadaki varlığı konularında tamamen ters görüşlere sahip olduklarını belirtti.

7 TEMMUZ'A KADAR TAMAMLANMASI DÜŞÜNÜLÜYOR

Eide, Alp dağlarındaki Crans Montana tatil köyünde yapılacak olan görüşmelerin gerektiği sürece devam edeceğini ancak BM'nin bu bölümün 7 Temmuz'a kadar tamamlanmasını düşündüğünü söyledi.

Sitemiz yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
YUKARI