Kongre'den eşcinsel evliliği koruyan tasarıya onay

ABD Temsilciler Meclisi, Anayasa Mahkemesi'nin kürtaj kararının muhafazakarlar tarafından eleştirilen başka hakları da tehlikeye atabileceği endişelerinin gölgesinde, eşcinsel evlilik ve ırklar arası evliliği korumak amacıyla bir yasa tasarısı kabul etti.

20 Temmuz 2022 07:54 | Kategori: ABD

"Evlilik için Saygı Yasası” adlı yasa tasarısı 157'ye karşı 267 oyla kabul edildi. Oylamada, Temsilciler Meclisi’ndeki Demokratlar’ın yanısıra 47 Cumhuriyetçi de tasarının geçmesi yönünde oy kullandı.

Demokratlar’ın çoğunlukta olduğu Temsilciler Meclisi’nde kabul edilen tasarı, eşcinsel evliliği federal koruma altına alıyor. Tasarının Senato’daki geleceği ise belirsiz.

Biden yönetimi de yasa tasarısına destek veren bir açıklama yaptı.

Doğum kontrole erişim tasarısı da yolda

ABD’de muhafazakar yargıçların çoğunlukta olduğu Anayasa Mahkemesi Roe v. Wade olarak bilinen ve kürtajı anayasal güvence altına alan kararı bozmuş ve ardından eyaletler peş peşe kürtajı yasaklayan adımlar atmıştı.

Anayasa Mahkemesi’nin muhafazakar yargıçlarından Clarence Thomas, kürtaj kararıyla ilgili yazılı görüşünde, mahkemeyi, doğum kontrol hakkını koruyan, eşcinsel evliliği ülke çapında yasallaştıran ve eşcinsel seksi yasaklayan eyalet yasalarını geçersiz kılan geçmiş kararları yeniden gözden geçirmeye çağırmıştı.

Demokratlar bu hafta içinde doğum kontrol hizmetlerine erişimi güvence altına alan bir yasa tasarısını oylamayı planlıyor.

Anketler, Amerikalılar’ın çoğunluğunun kişinin cinsiyeti, ırkı, etnik kökeni ya da toplumsal cinsiyetine bakılmaksızın, istediği kişiyle evlenme hakkının korunmasından yana olduğunu gösteriyor.

Haziran ayında yapılan Gallup anketine göre, Amerikalı yetişkinlerin yüzde 70’i eşcinsel evliliğinin kanun tarafından geçerli olarak tanınması gerektiği görüşünde. Anket verilerine göre Demokratlar’ın yüzde 83’ü, Cumhuriyetçiler’in de yüzde 55’i buna destek veriyor.

Sitemiz yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
YUKARI