radyobir
radyobir

Kuzey Kore'den ABD'ye bir suçlama daha

Kuzey Kore yönetimi, ABD'yi dünyadaki silah kontrolleri anlaşmalarını çökertmekle suçladı. Pyongyang, kendilerinin nükleer silahlarının bölgede güç dengesini sağlamak amaçlı olduğunu ileri sürdü.

05 Mart 2023 12:47 | Kategori: Asya Pasifik

Kuzey Kore resmi haber ajansı KCNA tarafından yayımlanan Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı açıklamasında "Kore Yarımadası, ABD ve onun takipçileri tarafından yönlendirilen bir askeri genişleme şeması çerçevesinde dünyanın en büyük barut fıçısı ve tatbikat alanına dönüşüyor” denildi.

Açıklamada ayrıca "Güney Kore ve Japonya’nın son hamleleri, ABD ve beraberindekilerin askeri yığınağının tehlike çizgisini geçtiğini ve bunun tolere edilemeyeceğini göstermektedir" ifadelerine yer verildi.

Kuzey Kore’nin bu açıklaması, ABD ve Güney Kore’nin 13-23 Mart tarihleri arasında düzenleyeceklerini duyurdukları ortak askeri tatbikat bildirisinin ardından geldi.

Kuzey Kore yönetimi bölgede ABD ve Güney Kore tarafından düzenlenen askeri tatbikatları doğrudan kendisine yönelik düşmanca bir tavır olarak nitelendiriyor.

Sitemiz yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
YUKARI