Lukaşenko kazandı, ortalık karıştı!..

Belarus'un başkenti Minsk'te yapılan başkanlık seçimlerinden memnun olmayan halk sokaklara çıktı. Saatler süren protesto eylemlerinin güvenlik güçlerinin göstericileri dağıtmasıyla etkisini yitirmeye başladığı bildirildi. Polisle protestocular arasından çıkan çatışmada yaralananlar oldu.

10 Ağustos 2020 08:22 | Kategori: Dünya

Belarus’ta resmi olmayan sonuçlara göre cumhurbaşkanlığı seçimini Aleksandr Lukaşenko’nun kazanmasını protesto eden göstericilere müdahale sonucunda pek çok polis ve protestocunun yaralandığı belirtiliyor.

Başkent Minsk’te seçimin resmi olmayan sonuçlarının açıklanması sonrası muhalefet seçimin hileli yapıldığını ve sonuçların doğru olmadığını iddia etti.B unun üzerine göstericiler caddelere ve meydanlara çıktı.

Minsk’teki caddelerden birine takviye kuvvetlerin bulunduğu 20 kamyon gönderildi
Sputnik muhabiri, başkent Minsk’teki Storojovsakaya Caddesine gelen 20 kamyondan inen Belarus İçişleri Bakanlığı iç birliklerinin Maşerov Caddesine doğru yöneldiklerini aktardı.

Protestocuların büyük bir kısmı Storojovsakaya-Maşerov caddelerinin kesiştiği yerde bulunuyor. Polis göstericileri kavşaktan çıkarmaya çalışıyor, ses bombaları kullanıyor. Protestocuların bir kısmı komşu semtlere doğru uzaklaşsa da bölgeyi terk etmiyor.​'Polis izinsiz toplu gösterilerdeki durumu kontrol altına aldı'

Belarus'un resmi haber ajansı Belta, İçişleri Bakanlığı’ndan gelen bilgiye atıfla güvenlik güçlerinin gösterileri kontrol altına aldıklarını bildirdi.

Ajanstan yapılan açıklamada, "Polis izinsiz toplu gösterilerdeki durumu kontrol altına aldı” ifadelerine yer verildi.

Kentte Maşerov Bulvarı ve Storojovskaya Caddesi’nin kesiştiği yerden şiddetli patlama sesleri yükselmişti.

Belarus Merkez Seçim Komisyonu, ülkede yapılan başkanlık seçimlerinin ön sonuçlarını saat 2.00 gibi açıklayabileceğini bildirdi.

Komisyon Başkanı Lidiya Yermoşina, bölgelerden gelen ön bilgilere göre tüm bölgelerde Aleksandr Lukaşenko’nun yarışmayı önde götürdüğünü belirtti.

Belarus İçişleri Bakanlığı: Protestolarda yaralanan görevliler ile ilgili bilgi yok

Balarus İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Olga Çemodanova, Sputnik’e demecinde Belarus’ta yapılan devlet başkanlığı seçimleri nedeniyle kurulan acil durum merkezine an itibarıyla yaralı güvenlik görevlileri ile ilgili bilgi ulaşmadığını belirtti.

Çemodanova, "Henüz böyle bir bilgi yok” açıklamasında bulundu.

Sağlık servisleri: Minsk’teki gösterilerde yaralanan birkaç kişi hastanelere kaldırıldı

Sputnik Belarus, sağlık servislerinden gelen bilgilere atıfla Minsk’teki gösterilerde birkaç kişinin yaralandığını, bu kişilerin hastanelere kaldırıldıklarını bildirdi.

Polis Minsk’in merkezinde protestocuları dağıtmak için özel araçlar kullandı. Sputnik muhabiri, bu nedenle birkaç kişinin yaralandığını, birinin durumunun ciddi olduğunu aktarıyor.

Belarus'un başkenti Minsk'teki protestolarda yaralılar ambulanslarla taşındı

Yaralıların tam sayısını vermeyen yetkililer, "Evet yaralılar var” diyerek, birkaç kişinin hastaneye kaldırıldığını belirtti.

Sputnik muhabiri, büyük bir çevik kuvvet birliğinin birkaç bin protestocuyu anıtın bulunduğu meydandan çıkardığını bildirdi.

Habere göre kalkanlar ve coplarla sıra haline gelen polis, protestocuları Svisloç Nehri’nin üzerindeki köprüden geçerek çekilmeye zorladı.

Köprünün trafiğe kapatılması nedeniyle üzerinde biriken çok sayıda araç polisin hareketini kısıtlıyor. Polislerin önünde iki araç göstericilere tasyikli su püskürterek ilerliyor.

Bir otobüs su püskürten araçlardan birinin önünü kesti, bu hareket göstericiler tarafından alkışlarla karşılandı, otomobil sürücüleri ile korna çaldı.

Köprüden geçen kalabalık Maşerov Caddesi’nden farklı şehirlere doğru ilerliyor.

Göstericilerin bir kısmı ise yakındaki bir parka geçti, polisler ise onları oradan çıkarmaya çalışıyor.

Sputnik muhabirinin aktardığına göre güvenlik güçleri, Minsk’in merkezindeki protestocuları dağıtmak için tasyikli su kullanmaya başladı. Patlama sesleri geliyor, polis yoğun bir şekilde ses bombaları ve biber gazı kullanıyor.

'Minsk’te birkaç saattir Internet yok’

Sputnik Belarus’un aktardığına göre başkent ‘Minsk’in merkezinde birkaç saattir internet yok, telefon ve sms iletişimi ise henüz açık’.

Ajans ayrıca Minsk’teki göstericilerin çöp konteynerlerinden barikatlar kurmaya başladıklarını bildirdi.

Protestocular çöp konteynerlerinden ve ellerine geçen diğer nesnelerden barikat kuruyor. Katılımcılar, eylemin dağıtılmasına karşı çıkmaya çalışıyor.

Bazıları çevik kuvvet polisinin önünde diz çökerek dövmemeleri için yalvarıyor.

Polislerin elinde pompalı tüfekler görülüyor.Çatışmada Belarus ordusundan bir kişi yaralandı

Sputnik Belarus, Minsk’te protestocular ile güvenlik güçleri arasında yaşanan çatışmada bir ordu mensubunun yaralandığını ve tedaviye alındığını aktardı:

"Protestocularla yaşanan çatışma sonrasında bir ordu mensubunun tedavi edilmesi gerekti. Olay Pobediteli Caddesi’nde yaşandı. Yaralar konusunda herhangi bir bilgi yok.”

Polis Minsk’in merkezindeki protestocuları gözaltına almaya başladı.

Minsk’teki Sputnik muhabiri, güvenlik güçlerinin protestocuları gözaltına almaya başladığını, göstericilere karşı biber gazı kullandığını aktardı.

Göstericilerin dağıtıldığı yere üç ambulans geldi

Sputnik muhabiri, Minsk’in merkezinde göstericilerin dağıtıldığı yere üç ambulansın geldiğini aktardı. Diğer yandan polis, göstericileri dağıtmak için ses bombaları kullanmaya devam ediyor, gözaltılar var.

Heykelin olduğu bölgede birkaç yüz muhalif toplanmış durumda, bu kişileri destekleyen büyük gruplar, heykelin önündeki meydanın farklı uçlarından neler olup bittiği izliyor.

Grodno kentinde polis göstericilere karşı biber gazı kullandı

Belarus’un Grodno kentinde güvenlik güçlerinin göstericilere karşı biber gazı kullandığı, insanların nefes almakta güçlük çektiği bildirildi.

Grodno’dan Sputnik Belarus’un aktardığına göre, ‘polis, kentte sokaklara çıkan protestocuları biber gazı kullanarak dağıtıyor. Göstericiler nefes almada güçlük çekiyor’.

Daha önce Sputnik Belarus, Grodno’daki izinsiz gösterilere binden fazla kişi katıldığını, gözaltına alınanların olduğunu bildirmişti.

Minsk’in merkezinde göstericilerle güvenlik güçleri arasında çatışma çıktı

Daha önce görgü tanıklarının aktardığı üzere protesto gösterisinde kan aktı, güvenlik görevlileri göstericilere cop ve biber kazı ile müdahale etti.

Kahraman Şehir Minsk heykelinin etrafında göstericiler ile polis kuvvetleri arasında arbede yaşandı, sonuçta güvenlik güçleri, çekilerek hareket eden kalabalığı bırakmak zorunda kaldı.

Sputnik Belarus muhabirinin bildirdiğine göre çarpışmanın yaşandığı yere ambulanslar geldi.

Göstericiler, yaralı arkadaşlarını elleri ile ambulanslara taşıdı.

Minsk’te güvenlik güçleri göstericileri dağıtmaya başladı

Sputnik muhabirinin bildirdiğine göre Belarus’taki muhalefet temsilcileri, liderlerinin çağrıları üzerine başkentin merkezindeki Zafer Meydanı’nda toplanmaya devam ediyor, şu ana kadar merkezde binlerce kişi toplandı.

Diğer yandan göstericileri dağıtmak için çok sayıda polis müdahale etti, meydanda ses bombaları kullanıldı.

Meydanda toplananlara çevik kuvvet te müdahale etti, göstericiler gruplar halinde kaçışıyor, ancak meydanı terk etmiyor.

Meydana doğru ambulanslar geliyor, meydandaki trafik kapalı olsa da yan caddelerden geçen otomobillerde bulunanlar göstericileri korna alarak destekliyor.

Sputnik Belarus’un haberine göre Minsk’in merkezinde başlayan protesto gösterilerini dağıtmak için polis ses bombaları ile müdahale etti, göstericilerin arasında yaralılar olduğu belirtiliyor.

Yaralılar ayakta tedavi görüyor.

Sputnik muhabirinin aktardığına göre başkentteki Zafer Meydanı’nda muhalifler sinyal fişekleri yakıp onları güvenlik güçlerine doğru fırlatıyor.

Belarus’ta bugün gerçekleşen devlet başkanlığı seçimlerinin sandık çıkışı sonuçlarına göre oyların yüzde 79,7’sini alan Devlet Başkanı Lukaşenko yarışı önde götürüyor.

Ülkenin diğer kentlerinde de muhalifler sokaklara çıktı. Minsk, Vitebsk ve Brest kentlerinde gözaltılar başladı.

Sitemiz yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
YUKARI