Macron'dan Türkiye'ye cihatçı suçlaması

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Türkiye'yi Libya'ya çok fazla sayıda cihatçı göndermekle suçlayarak, Ankara'nın müdahalesinin "suç teşkil ettiğini" söyledi.

30 Haziran 2020 08:46 | Kategori: Dış Politika

Macron, dün yaptığı açıklamada aynı zamanda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Kuzey Afrika'daki Rus paralı askerlerine karşı gösterdiği çelişkili tavrı da ağır bir şekilde eleştirdi.

İki NATO müttefiki olan Fransa ve Türkiye'nin arasındaki ilişkiler, son haftalarda Akdeniz'in doğusundaki sondaj, Libya ve Suriye'nin kuzeyi meseleleri nedeniyle gerilmişti.

Türkiye, son haftalarda Libya'ya kararlı bir şekilde müdahil oluyor. Ankara, Trablus'taki uluslararası olarak tanınan hükümete, Khalifa Haftar komutasındaki Doğu Güçleri'yle mücadelesi kapsamında hava ve silah desteği, ayrıca Suriyeli savaşçılar göndermişti.

Macron, "Bence NATO üyesi olduğunu iddia eden bir ülke için bu durum tarihi ve suç teşkil eden bir sorumluluk oluşturuyor," dedi.

Macron ayrıca savaşçılarla ilgili herhangi bir kanıt ileri sürmeksizin, Türkiye'nin Suriye'den "kitlesel olarak cihatçı ithal ettiğini" ifade etti.

Sitemiz yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
YUKARI