Macron: "Rusya'yı NATO'nun baş düşmanı olarak görmek anlamsız"

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Varşova Paktı'nın sona ermesinin ardından Rusya'yı NATO'nun baş düşmanı olarak görmenin anlamsız olduğunu belirtti.

08 Kasım 2019 08:00 | Kategori: Dünya

Economist dergisine verdiği röportajda 'NATO'nun beyin ölümü yaşadığını' söyleyen Emmanuel Macron, NATO'nun Rusya'ya bakışını da eleştirdi.

Macron, "NATO, baş düşman olarak görülen Varşova Paktı'na bir yanıt olarak tasarlandı. 90'lı yıllarda, baş düşmanın yok olması sonrası bu jeopolitik projeye yeni bir anlam kazandıramadık. Rusya'nın baş düşman olmaya devam ettiğini düşünmek ise anlamsız" ifadelerini kullandı.

Röportajda "Şu anda yaşadığımız şey NATO'nun beyin ölümüdür" diyen Macron, bunun sebebi olarak ise 'ABD ile Avrupa arasındaki koordinasyon eksikliğini' ve 'NATO'nun kilit ülkesi Türkiye'nin Suriye'deki saldırgan eylemlerini' göstermişti.

Sitemiz yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
YUKARI