Malezya'da yolsuzluk soruşturması

Eski Başbakan Necip Rezak'ın, bir internet haber sitesinin kuruluşu için bir tanıdığına ve haftalık bir siyasi dergiye devlet fonundan para aktardığı öne sürüldü.

23 Nisan 2019 19:21 | Kategori: Dünya

Malezya'da Kamu Kalkınma Fonu (1MDB) yolsuzluğu kapsamında yargılanan eski Başbakan Necip Rezak'ın, kendisine ait medya oluşturmak için devlete ait fondan para ödediği öne sürüldü.

Necip'in yargılandığı "1MDB'ye bağlı SRC İş Planı Fonu" davasında Kuala Lumpur Yüksek Mahkemesinde ifadesi alınan tanıklar, Necip'in Malaysian Digest isimli internet haber sitesinin kuruluşu için üyesi olduğu Birleşik Malay Milli Örgütü (UMNO) partisinden bir tanıdığına 240 bin Malezya ringgiti (339 bin TL) ödediğini ifade etti.

Tanıklar ayrıca, Necip'in Chinese Weekly isimli haftalık siyasi dergiye devlet fonundan 238 bin ringgit (336 bin TL) aktardığını belirtti.

1MDB'ye bağlı SRC İş Planı Fonu davası kapsamında eski Başbakan Necip, 6 münferit suçtan yargılanıyor.

Necip'in söz konusu fona ait 42 milyon ringgiti (59 milyon TL) suistimal ettiği ileri sürülüyor.

Eski Malezya Başbakanı, "emaneti suistimal", "gücü kötüye kullanma" ve "kara para aklama" suçlamaları kapsamında toplam 42 münferit suçtan yargılanıyor.

Sitemiz yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
YUKARI