Mançalı müzikali yeniden sahnede

İstanbul Devlet Opera ve Balesi'nin bu sezon için belirlenen "idealizm" teması kapsamında sahnelenecek son eseri "Mançalı Adam" Müzikali , 24 Mayıs 2019 tarihinden itibaren seyirci ile buluşmaya hazırlanıyor.

20 Mayıs 2019 14:56 | Kategori: Kültür & Sanat

Mitch Leigh’in bestelediği, metin - şarkı sözü Dale Wasserman ve Joe Darion tarafından yazılan, Güngör Dilmen tarafından Türkçeleştirilen müzikalin yönetmeni Murat Göksu.
Eserin müzik sorumluluğunu, orkestrayı da yönetecek olan  Hüseyin Kaya yaparken, dekor tasarımı Ferhat Karakaya’ya, kostüm tasarımı Gizem Betil’e, ışık tasarımı ise Taner Aydın’ aiDünya prömiyeri 1965 yılında Connecticut’da, Broadway prömiyeri ise yine aynı sene gerçekleşen eserin konusu kısaca şu şekilde; Hikaye 16. yüzyılın  sonlarında geçer. Vergi  toplayıcısı, asker ve  yazar  Miguel  de  Cervantes ve yardımcısı Sancho, manastıra karşı geldikleri gerekçesiyle İspanyol Engizisyonu tarafından  hapse  atılırlar.  Buradaki mahkumlar Cervantes’in tüm eşyalarına el koyar. Ancak Cervantes, el yazısı  metinlerinin  kendisine geri verilmesi  konusunda onları ikna eder ve Mançalı Don Kişot hikayesini yeniden canlandırarak dramatik bir savunma gerçekleştirir. Şövalyeliğin öldüğüne  inanmak istemeyen ve  kendi çılgın dünyasında yaşayan onurlu  şövalye Don Kişot’un dokunaklı ve tutku dolu hikayesi başlar.Don Kişot rolünde  Suat Arıkan, Hakan Aysev, Murat Göksu; Sancho rolünde Çağrı Köktekin, Yücel Özeke,  Onur Turan; Aldonza rolünde Şebnem Ağrıdağ Kışlalı, Hande S. Ürben; Hancı rolünde Gökçe Şenyüz, Barbaros Taştan; Rahip rolünde Serkan Bodur, Ufuk Toker; Dr. Carrasco rolünde Can Reha Gün; Antonia rolünde Begüm Karacasu, Ayşegül Karkıner dönüşümlü olarak rol alıyorlar.Sitemiz yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
YUKARI